Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Murekangrusse viidi kive juurde

27.08.2014 | | Rubriik: Ühiskond

Laupäeval tähistati Pilistvere kivikangru juures Memento Liidu ja Pilistvere Andrease koguduse korraldusel kommunistliku genotsiidi ohvrite mälestuspäeva.

Igal aastal Molotovi-Ribbentropi pakti allakirjutamise aastapäeval kogunetakse Pilistvere kivikangru juurde mälestama kommunismiohvreid, keda Saksa- ja Venemaa vahel allakirjutatud leping isiklikult on valusalt puudutanud. Valdavalt vanema generatsiooni esindajad tulid, et süüdata küünal ja asetada lilleõis, mälestades sümboolse haua juures neid, kelle põrm jäi võõramaa mulda.
Nii mõnigi tulija poetas kangrusse oma mälestuskivi, teised jälle lugesid varem toodud kividelt pühendusi. 1980ndate lõpus pastor Vello Salumi algatusel rajatud memoriaal on mõjus just oma lihtsuses: iga inimene saab selle kasvamisse oma panuse anda.
Kirikliku osa viis läbi Pilistvere diakon Hermann Kalmus, kõnedega esinesid Memento liidrid ja vaba mikrofoni voorus said sõna kõik, kel soov südamel olevat teistega jagada. Muu hulgas innustati vanemaid inimesi jutustama lastelastele oma lugu, et mälestus oleks hoitud ja uutele põlvedele edasi antud. Kohapeal algatati idee avaldada toetust Ukraina vabadusvõitlejatele.
Negatiivses võtmes jäi silma, et Pilistverre ei jõudnud ükski valitsuse esindaja, oma tervituse tõid küll Paide linnapea Priit Värk ja Kõo vallavanem Tarmo Riisk.
Kivikangur ei saa kunagi valmis, kasvades senikaua, kui rahvas mäletab oma kannatusi.
Liina Raudvassar

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)