Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Muinsused saavad hädapärast toetust

14.03.2013 | | Rubriik: Online artiklid

Muinsuskaitseamet toetab maakonna arhitektuuriväärtusi tänavu enam kui poolesaja tuhande euroga. Paraku tuleb taas kord tõdeda, et raha, mida jagada, on oluliselt vähem kui tarvis oleks. 

Hellenurme mõisa vesiveski tagatiiva katuse remonti toetab amet 7000 euroga. Veskiemand Mae Juske sõnas, et kuigi see on päris suur summa, on kogu kompleksi silmas pidades siiski tegu rahahulgaga, millega saab vajalike töödega vaid algust teha.

Ta kirjeldas, et vesiveski tagatiiva katus on juba aastaid läbi sadanud ning laguneb ka müürivöö. Esmalt tulebki vana katus maha võtta ja müürivöö taastada. «Üritan praegu kindlaks teha, kaugele selle raha eest remondiga minna saab, et mingisse etappi jõuda – kas konserveerimiseni või ettevalmistusteni päris katuse tegemiseks,» selgitas Juske.

Ta tõi ka välja, et praegu muinsuskaitseametilt saadav raha lähebki pigem mõne vajaliku töö toetamisele, mitte aga selle täielikule tegemisele. «See on nagu pisikese teki sikutamine ühelt objektilt teisele ja sestap tuleb jupikaupa teha. Varasemalt, kui neil oli eelarve poole suurem, sai ka konkreetse töö ära teha,» rääkis veskiemand.

Valdkond alarahastatud

Ta tõdes, et paraku jääb väga palju maakonna olulisi objekte toetuseta, sest kogu valdkond on Juske hinnangul alarahastatud. «Ju siis on riigil praegu teised eelistused.»

Tema sõnul on Hellenurme vesiveski juures praegu PRIA toel käsil leivakoja ehitus, mis nõuab aega, tähelepanu ja rahalist omaosalust. See omakorda tähendab, et tänavu ei pruugi katuseehitus lahti minna. «Oluline on, et müürid edasi ei laguneks.»

Teiste objektide hulgas saab muinsuskaitseametilt katuse tarbeks 8000 euro suuruse toetuse Karula pastoraadi peahoone. Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Karula koguduse diakon Enno Tanilas ütles, et raha läheb avariiremondile.

Edasi loe ajalehest Valgamaalane.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)