Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mozarti-aasta võluv jätk pillide kuningaga

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Hugo Lepnurme Muusikaühingu eestvõtmisel jõuab mitmesse Eestimaa kirikusse kontsertsari Mozarti orelimuusikast.

21aastane Wolfgang kirjutas kord oma õpetajast isale: «Orel on kui pillide kuningas mu silmadele ja kõrvadele.» Tänavu, mil tähistame virtuoosse muusiku 250. sünniaastapäeva, on huvitav teada tema suurepärasest mängust ja improvisatsioonioskusest kaasaja kuulsamatel orelitel Versailles’, Veronas, Bolognas ja mujal.

Ehkki orelimuusika on Mozarti loomingus üsna marginaalne, leidub ometi väga värvikaid ja virtuoosseid teoseid ka sellele pillile. Mozarti orelimuusika on aga osalt kirjutatud hoopis nn automaatorelitele (erinevate nimetustega Glockenspiele, Orgelwalze, Glasharmonika), millele on muusikat loonud mitmed heliloojad.

Mozarti orelimuusika on imearmas, kontsertlik, täis erinevaid tundenüansse – kord tantsuline, täis armastust ja õhkamisi, kord dramaatiline ja jõuline, kord naerev, kord melanhoolne.

Osa sarjas kõlavatest teostest on mõeldud esitamiseks kahele mängijale ehk siis neljale käele, mis Mozarti ajal oli soositud koosmusitseerimise viis ja meeleolukas harrastus. Kontsertidel kõlabki läbilõige Mozarti orelimuusikast selle kõige mitmekülgsemas ulatuses.

Muusikalise maiuspala toovad kuulajateni kunagised õpingukaaslased, organistid Kristel Aer, Ene Salumäe ja Elke Unt. Tegijad ise on öelnud, et sügishämaras tuulte ja vihmade käes on Mozarti muusika tõeliseks päikesekiireks.

Neid kiiri on võimalik püüda veel Tartu Peetri kirikus 8. novembril kell 18, Räpina kirikus 9. novembril kell 18, Vastseliinas 28. novembril kell 17 ning Viljandi Pauluse kirikus 29. novembril kell 18.

EK