Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mõtlikult sügisesse

/ Autor: / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number:  /

Käesolev nädal, mil sumedast suvest tujukas sügis sai, eristub mälestusürituste rohkusega. Peapiiskopi palvel võeti EELK kirikutes üle Eesti eestpalvesse 70 aastat tagasi kodumaalt lahkunud. Urvaste kirikus meenutati koguduse õpetajat Elmar Pähna (1908–1991), kes nagu umbes 70 000 rahvuskaaslastki otsustas põgeneda. Väheste isiklike esemete seas võttis ta toona kaasa kiriku armulauariistad ning tõi need Urvastesse ise tagasi 1990. aastal. Möödunud pühapäeval pakutigi Urvastes veini pagutee läbi teinud karikast.
Tartu ülikoolis meenutati aga 80 aasta tagust aega. Nimelt loodi siis juudi teaduste õppetool, mis oli ainus omataoline kogu Mandri-Euroopas. Usuteaduskonna ja Eesti Juudi Muuseumi korraldusel toimus selle väärika tärmini märgiks pidulik aktus, kus kõnega astus üles ülikooli õppeprorektor Martin Hallik. Vana Testamendi dotsent Urmas Nõmmik esitas lõike juudi teaduse õppetooli juhataja prof Lazar Gulkowitschi 1939. aastast pärit ettekandest «Ajalugu kui ideede lugu, VT ja juutluse ajaloo näitel»; judaistika teadur Anu Põldsam rääkis judaistika ajaloost ja tänapäevast Tartu ülikoolis ning dr Elad Lapidot Berliinist kõneles teemal «Kuidas juudid teavad».
Sõnavõttudes rõhutati, et aastatel 1934–1940 tegutsenud õppetool kujutas endast olulist verstaposti nii juudi teaduse ajaloos laiemalt kui ka kitsamalt Tartu ülikooli ning Eesti juudi kogukonna loos. See ei oleks saanud teoks ilma Eesti Vabariigi toetava suhtumiseta oma kultuurivähemustesse ega ka ilma ülikooli kõrgel tasemel semitistika traditsioonita.
Liina Raudvassar