Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Missio Läänemaa – mõtestatud aeg, vabadusega

24.08.2011 | | Rubriik: Kirikuelu

Haapsalu piiskopilinnuse hoovis peeti 20. augustil kontsert-tänujumalateenistus «Laul ja vabadus». Esiplaanil Juhhei! lastekoori lauljad.
Läänemaal peetav missio tänunädal, mis kulmineerus Eesti 20. taasiseseisvumispäeval kontsert-tänujumalateenistusega Haapsalu piiskopilinnuse hoovis, annab põhjust otsida sidet olnu ja tuleva vahel.

Põhjalikult ette valmistatud sündmused said alguse juba enne aastapäeva, avati kunsti- ja fotonäitus luterlikes kirikutes ning peeti ühine palvushommikusöök Haapsalu kuursaalis linnapea Urmas Suklese ja praost Tiit Salumäe kutsel. Alustati pidulike jumalateenistustega kirikuis ning evangeelse külalisprogrammiga rikastatud kontsertidega Haapsalu restoranides ja baarides. EAÕK Haapsalu Maria-Magdaleena kirikus peeti õhtupalvus veepühitsusega.
Meie ootused vabadusele
Taasiseseisvumispäevale andsid hea hoo sisse hommikupalvus ja piiblitund Jaani kirikus, millele järgnes üks päeva kaalukamaid ettevõtmisi, kirikukonverents. Tartu ülikooli usuteaduskonna kirikuloo teadur Priit Rohtmets tõi oma ettekandes «Ida-Euroopa kirikute tegevus ühiskondlik-poliitiliste muutuste taustal» välja tendentse, mis ilmestasid eri kirikute suundumusi juba raudse eesriide langemise eel kui ka selle ajal. Euroopa Parlamendi saadik Tunne Kelam jagas mõtet, et vabaduse kõrval on oluline teadvustada, kuidas oma vabadust kasutada.
Kirjanik ja dokumentalist Imbi Paju kõneles väga isiklikus perspektiivis, kuidas ta on saanud hakkama tunnetega, mis tekivad inimestes, kui nad kõnelevad oma minevikust, mis polnud ehk niisugune kui nende varasemates ettekujutustes elu Eestis.
Konverentsi teises osas rääkis Tartu Maarja koguduse õpetaja Peeter Paenurm lähiminevikust kirikus ja ühiskonnas kahekümne aasta taguste arhiivimaterjalide, statistika ja meediakajastuste põhjal ning igaühel jäi järele mõelda, mis meie ootustest on saanud või sedagi, kuidas ühiselt edasi minna.
Hanspeter Nüesch, Agape Euroopa üks juhtidest, kõneles 2012. aastale kavandatud suur­ürituse Heartbeat Tallinn valgel kogemustest šveitsis, kus eri konfessioonide usklikud on moodustanud ülemaalise palvevõrgustiku, äratamaks rahvast armastusele ja üksteise teenimisele Kristuse valguses.
Vestlusringis arutlesid EELK UI rektoraadi juhataja Kadri Lääs, riigikogu liige Neeme Suur ja Eesti Kiriku peatoimetaja Sirje Semm kristlaseks olemise võimaluste ja kohustuste üle. 
Päev täis kohtumisi ja ülevaid tundeid
Mitmeid tunde tegusat programmi pakkunud lastepäeva kommenteerides ütles kirikunoor Emily Leppik, kes koos väikse õe Chrissyga sündmustes osales ning kelle ema Viivika parasjagu ühendkoori proovis oli, et talle meeldis kõige rohkem koos paljude teistega laulda ja meisterdada. Pered ja nende nooremad võsukesed said uudistada politsei, Kaitseliidu ja piirivalve väljapanekut, noormehed ronida autodesse ja tutvuda nende tehniliste võimalustega. Rõõmsalt võeti vastu sõnum, mida oma esinemisega jagasid lastekoori Juhhei! liikmed.
Hulk inimesi, kes ka kakskümmend aastat tagasi missiol olid, on noid päevi heade sõnadega meenutanud. Tänane EAÕK arhidiakon Justinus Kiviloo, kes ka sel korral Haapsalus oli, nimetas, et 1991. aasta missio oli tema jaoks esimene kiriklik suurüritus, mille korraldamisel ta osales ning mis on mõjutanud tema ja ta lähedaste elu hiljem.
Heino Noor, linna aukodanik, kes seekord Haapsallu tulla ei saanud, rõhutas muret, et on hakanud levima seisukohad, justkui oleks okupatsioon, sõda ja kogu inimkonna kannatused Issanda enda saadetud. «Niisugune arusaam on odav ega ehita inimesi üles,» tõdes Noor.
Lehari Kaustel, kes paarkümmend aastat tagasi koos isaga missiol käis, meenutas, et toonane peakõneleja, hiljuti taevastele radadele läinud Kalevi Lehtinen saabus Nõukogude Eestisse ja lahkus Eesti Vabariigist. «Kahtlemata oli toonasel missiol roll ja vaimulik tähendus sündmuste ahelas, mis on seotud Eesti vabastamisega.»
Seekord oli Lehari Kaustel suure töö tegija ning tema dirigeerimisel tegutseb Haapsalu linnaorkester, kes ka seekordsel pidulikul jumalateenistusel Haapsalu piiskopilinnuse hoovil kaasa teenis.
Pidulikul kontsert-tänujumalateenistusel piiskopilinnuse hoovil said sõna vaimulikud, kohaliku omavalitsuse ja riigi esindajad, külalised. Läbi linna jõudsid lossihoovi motoriseeritult lipud: meie oma sinimustvalged, mis siis ühinesid kohale toodud maakonnalippudega.
Kaasa teenis suur üle-eestiline ühendkoor, solistid, Matis Metsala bänd, Misjonikoor, Haapsalu linna orkester, dirigendid ja muusikud. Kosutava sõnumiga jutluse pidas Tartu praost Joel Luhamets. Ühises osaduses peetud jumalateenistus oli kõigile kosutav.
Saagem tegijateks!
Praost Tiit Salumäe kutsus inimesi jumalateenistuse avakõnes olema tegijad, mitte ainuüksi pealtvaatajad. Sedasama sõnumit on kandnud ka kõik missio kokkusaamised. Armastus on jagamiseks.
Taasiseseisvumispäeva õhtul vaadati toomkirikus ühiselt Jaan Kolbergi filmi «Kaks päeva augustis», kus oma kommentaaridega möödunule ja analüüsiga tänase päeva perspektiivis astusid üles paljud avaliku elu tegelased ja nende lähedased.
Õhtu möödus piiskopilinnuses popilt ja noortepäraselt: etnoelementidega meilt ja mujalt rikastatud head muusikalist sõnumit kuulutas Idän Ihmeet Soomest ning talle assisteeris raudses võtmes Flammo, koosseisus 3 x Reinaru pluss Teras. Muide, nooruslikkuse sädet ei ole kaotanud ka vanem Reinaru, Leevi, Lääne-Nigula koguduse õpetaja ja misjonikeskuse juhataja. Ta on ühinenud mootorratastel sõitvate evangeelsete kuulutajatega, sai möödunud suvel oma tsikli võtme kätte ja on täistuuridel rõõmusõnumit kuulutamas.
Taasiseseisvumispäev oli vaid meeldivaks sissejuhatuseks kogu nädala vältavale programmile Läänemaal, kuhu kuulub ka koraalimaraton ning kus kuulutustöö ja teenimine jõuab paljudesse pühakodadesse ja platsidele, metsa ja mere äärde. Suure osa sellest on võtnud kanda meie põhjanaabrid soomlased. Saagem siis osa ja olgem teenijad.
Mari Paenurm

Missio 2011
«Laul ja vabadus»
Peetakse Haapsalus ja Läänemaal 19.–28. augustini.
Korraldajad on EELK Misjonikeskus, konsistoorium, kogudused, Lääne maavalitsus, Haapsalu linn, Agape Eesti, paljud asutused ja üksikisikud.
Toimub mitmeid kohtumisi kogudustes, eriilmelisi jumalateenistusi ja kontserte, misjonikonverents, lauluraamatu ühine läbilaulmine, laste- ja noorteüritusi, Nelja Tuule ristirännak.

Pildigalerii
Missio 2011 peakõneleja misjoniassessor Joel Luhamets pidas sütitava jutluse viinapuust ja selle okstest. «Mina olen viinapuu, teie olete oksad. Kes jääb minusse ja mina temasse, see kannab palju vilja, sest minust lahus ei suuda te midagi teha.» Jh 15:5 Misjonikeskuse juhataja Leevi Reinaru hoiab misjonilippu, mille pühitses peapiiskop Andres Põder.  3 x Arvo Tarmula, Lääne EluEAÕK Haapsalu Maria-Magdaleena kirikus pidas preester Jüri Ilves õhtupalvuse veepühitsusega. Vett jagasid missiol osalejatele Nelja Tuule ristirännaku vabatahtlikud. Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)