Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Mesilindude ja puutöö juurest kogudust teenima

17.08.2011 | | Rubriik: Persoon kaasajast

 Järva praostkonna vikaar­diakon Jaanus Tammiste (38, fotol) jätkab teoloogiaõpinguid sooviga jõuda kord preestriordinatsioonini.
«Kõik ei ole veel paika loksunud, aga põhiliselt olen siiani olnud tegev just Järva-Peetri koguduses, olin siin ametis ka õpetaja Lea Heinaste abilisena alates 2009. aastast jutlustajana,» räägib Eesti Kirikule kolmainupühal praostkonna vikaardiakoniks ordineeritud mees ise.
Tammiste ordineeriti eelmise aasta oktoobrikuus diakonikursused läbinud ja eksami sooritanud seitsmest mehest viimasena.
Nüüd panustavad EELK teenistusse diakonitena kõik kursuse läbinud: Kaido Jalakas, Urmas Karileet, Peeter Krall, Martin Lall, Aare Luup, Marko Tiirmaa ja Jaanus Tammiste.
Juurtelt peetrilasena tunneb ta kokkukuuluvust selle väheldase kogudusega (eelmisel aastal 76 annetajaliiget) ning on seetõttu rõõmus praost Teet Hanschmidti plaani üle rakendada teda Järva-Peetri ja Anna koguduse vaimulikus teenimises. «Tajun siin kirikut keset küla, mis mõjutab iga inimest,» vahendab Tammiste.
Jaanus Tammiste nimetab oluliseks kogenud õpetaja Lea Heinaste juures tegutsemist, kellelt on saanud palju erialaseid näpunäiteid.
«On hea meel, et Lea Heinaste ka pärast emerituuri siirdumist osaleb vajadusel. Ennekõike saan tema poole pöörduda nõu saamiseks mõne konkreetse küsimusega,» väärtustab ta mentori jätkuvat osalust oma vaimulikus arengus.  
Elektrikuna elatist teeninud  Jaanus Tammiste asus Tartus ülikooli usuteaduskonda viis aastat tagasi siirast ning ammusest huvist teoloogia vastu. Avatud ülikooli süsteemis õppimine võimaldab töö kõrvalt koolis käia.
Igapäevase leiva aitab praegugi lauale puidutöötlemisel rajanev perefirma. Hobi korras mesilindude pidamine annab olulise lisa ning on seotud teise professiooniga – Jaanus Tammiste on Olustvere maamajanduskoolis koolitatud mesinik.
Tammiste peab diakoni ameti juures oluliseks kirikutöö sidumist mõne teise ametiga. «Väikesed maakogudused on ju üldiselt jõuetud vaimuliku palkamiseks, siis on hea, kui vaimulik endale teise ametiga põhipalga saab,» on Tammiste realistlik.
Ometi on tema ambitsiooniks koolitada ennast preestriordinatsiooniks. «Teen asja rahulikult, aga eesmärk on kindlalt paigas, mille poole tasa ja targu, aga vääramatu kindlusega liikuda,» kommenteerib ta.
Oluliseks peab Jaanus Tammiste pere toetust. Abikaasa Siiri, 18- ja 19aastane poeg ja 13aastane tütar mõjuvad valitud vaimulikuteele vaid innustavalt.
Liina Raudvassar

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)