Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Meie muusikute andmisrõõmu päevad

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

5.–8. septembrini toimus Tallinnas eesti kirikumuusika tänavune suursündmus – rahvusvaheline kirikumuusika konverents, kuhu tuli 15 maalt kokku sadakond muusikut Euroopa maade evangeelsetest kirikutest.
«Eesmärk oli võimalikult palju esitada ja tutvustada eesti muusikat,» täheldas konverentsi korraldaja Heli Jürgenson. Et paljud kirikumuusikud olid Eestis esimest korda, oli avastamisrõõmu ja uudistamist. Korraldaja arvates läks üritus korda, sest enese sõnutsi on külalised siit palju avastanud. Lisaks konverentsi ettekannetele Eesti heliloojatest ja Eesti kirikuelust kuulati mitut kontserti, kus ettekandele tuli Edgar Arro rahvaviisidega orelimuusika, Cyrillus Kreegi reekviem ja Rudolf Tobiase kaks vaimulikku laulu. Pealinna kooride ja organistide kõrval astusid üles ka teiste linnade esinejad: Tuuliki Jürjo koorid Tartust ja Narvast ning Haapsalu lastekoor. Laupäeva õhtul kuulati eesti organistide mängu, kontserdil kõlas ka meie helilooja Mart Siimeri teos, mis oli konverentsi külaliste auks tellitud. Esmaspäeva pärastlõunal esines Tartus Jaani kiriku kammerkoor.
«Tundub, et need päevad erinevad varasematest konverentsidest – just meie heliloomingu avastamine, eelkõige Kreegi ja Tobiase muusika kuulmine oli paljudele vaimustuseni küündivaks üllatuseks,» märkis Jürgenson.
Õnnelikuks tehti Tallinna noodi- ja muusikakaupmehi, sest kirikumuusikute kohvrites rändab Euroopa poole hulk meie muusika salvestusi ja noodimaterjali. Jürgensoni sõnutsi jäigi eestlastele sellest suurüritusest andmisrõõm – läkitada oma muusikat maailma.
Organisatsioon Euroopa Evangeelse Kirikumuusika Konverents, mis asutati 1970. aastal, koguneb üle aasta Strasbourg’is, kokku saadakse siiski iga aasta – üle aasta ka mõnes Euroopa linnas. Organisatsiooni eesmärk on kirikumuusikainfo levitamine ja kogemuste vahetamine. Järgmisel aastal toimub tavapärane konverents Strasbourg’is, 2004. aastal aga Hollandis.
Lea Jürgenstein