Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Meeldejääv kontsert Bielefeldis

01.04.2009 | | Rubriik: Kultuurielu, Muusika

Johannes Põld mängib Võnnu orelil. Foto: erakogu

Märtsi esimesel päeval andis Saksamaal Bielefeldis Ummelni kirikus kontserdi organist Johannes Põld.
E.E.L.K. emeriitpraosti Toomas Põllu poeg Johannes on Lõuna-Saksamaal teada kui organist, kes sageli tutvustab eesti heliloojate loomingut. Kontserdil Ummelni kirikus kõlas tema esituses kaks Johann Sebastian Bachi teost, aga ka Bachi õpilase Johann Phillip Kirnbergeri fuuga B-duur.
Lisaks veel Johann Gottfried Vierlingi ja Felix Mendelssohn-Bartholdy helitööde ettekannetele pakkus huvi mõne aasta eest igavikuteele kutsutud saksa helilooja Heinrich Riethmüller, keda Saksamaal tuntakse kui populaarse raadiosaate «Kähku-kähku» helindajat. Ta on kirjutanud sümfoonilist ja filmimuusikat ning kirikumuusikat. Kontserdil kõlaski tema viimane oreliteos «Canossa».
Lisaks kandis Johannes Põld ette ka viis oreliseadet sel aastal Saksa evangeelsetel kirikupäevadel esitusele tulevatest lauludest. Seaded on teinud esitaja.
16. mail aga juhendab Johannes Põld Detmoldi vanimas, Lunastaja kirikus seminari eesti orelimuusikast ja annab mõni päev hiljem, 20. mail samas kontserdi, kus ettekandele tulevad orelipalad Johann Sebastian Bachi, tema õpilase Gottfried August Homiliuse ning vendade Constantin ja Louis Homiliuse, Peterburi konservatooriumi professori heliloomingust.
Nagu sageli, kuulub Johannes Põllu kontserdiprogrammi ka eesti heliloojate teoseid. Seekord saab kuulda Louis Homiliuse õpilaste Artur Kapi, Rudolf Tobiase ja Peeter Süda oreliloomingut.
Johannes Põld omandas orelimänguoskuse Detmoldi muusikakõrgkoolis, mille lõpetas A-kategooria eksamiga. Ta on muusikadotsent ja kirikumuusikadirektor, töötab Detmoldi Lunastaja kirikus kantori ja organistina. Johannes Põld on pedagoogikaprofessor Peeter Põllu pojapoeg.

Rita Puidet 

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)