Esileht » Arvamused » Arvamus »

Masu ja laulatused

25.05.2010 | | Rubriik: Arvamus

Suvi on ikka kirikus laulatuste hooaeg. Vaadates selle suve kalendrisse märkan, et laulatusi on kokku lepitud tunduvalt vähem kui eelmisel aastal. Kui viimase abielu registreerimise pabereid Tartu Perekonnaseisuametisse viisin, siis mainisid ka sealsed töötajad, et abiellujate hulk on vähenenud. Helistasin mitmesse suuremasse kogudusse, et küsida, kuidas on neil lood laulatuste ja abielude registreerimisega, ning vastuseks kõlas kõikjal, et sel aastal on neid talitusi vähem kui eelmisel. Milles siis asi?
Juba mullu Tartu Peetri koguduses töötades märkasin, et viiest laulatusest, mis olid augustikuuks kokku lepitud, toimus vaid kaks. Ülejäänud kolm jäeti ära majanduslikel põhjustel. Seega mõjutab masu otseselt laulatuste hulka. On see hea või halb?
Ühest küljest on laulatuste arvu vähenemine kurb, sest sisuliselt tähendab see siiski vaba kooselu kasvamise hulka, mis on kiriku poolt taunitav. Teisalt näitab laulatuste vähenemine aga ka seda, et kiriklikku abiellumist peetakse väga oluliseks ning ei olda valmis minema kompromissidele külaliste hulga ja talitusele järgneva peo kvaliteedi osas. Tuleb mõista inimeste soovi, et nende elu ühe tähtsaima päeva tunnistajateks võiksid olla kõik sõbrad ja tuttavad. Abiellujad soovivad neile kõige lähedasematele pakkuda sel päeval ka kena koosviibimist.
Siiski, kes ikka väga laulatust tahab, see selle ka saab. Pärnu Eliisabeti koguduse sekretär Aime Vinn tõi näite laulatusest, kus viibisid vaid noorpaar ja vanemad. Nii saavad soovijad Jumala õnnistust ühisele eluteele paluda ka vähesema hulga inimestega ja tagasihoidlikuma peoga.
Kuid samas tuleb püüda mõista neidki, kes tahavad midagi enamat. Seega võib väita, et abielu registreerimiste ja laulatuste hulga vähenemise põhjuseks on drastilisel kombel nende talituste suur väärtustamine.
Kuidas siis edasi? Ilmselt ei annagi kirikul teha midagi muud, kui oodata paremaid aegu. Ja teisalt võib tagasihoidlikult, ilma osapooli süüdistamata selgitada, et õigeks abiellumiseks piisab ka tagasihoidlikumast peost ja väiksemast külaliste hulgast. Jumala õnnistus on ikka sama.
Kaido Soom

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)