Esileht » Online » Online artiklid »

Martnas jõudis uus kell kirikutorni

01.09.2011 | | Rubriik: Online artiklid

Kolmapäeval oli Martna kogudusel erakordne sündmus, sest kirikulisi 140 aastat teeninud tornikell saadeti pensionile ja edaspidi hakkab martnalasi kirikusse kutsuma uus Saksamaal valminud 300 kg raskune kell.

Veidi enne keskpäeva toimetasid torni akna juurde veetud köite kallal Mäeväli Orelitöökoda OÜ mehed. Selleks et vana kell torni aknast välja mahuks, tuli kõigepealt eemaldada aknaraamid.

Kellaprojekti elluviija Toomas Mäeväli selgitas, et köis kinnitatakse kella hõlma külge. Kella alla lastes antakse trossi ühest otsast järele, teisest aga toestatakse kella. "Muidu hakkab kell tiirlema ja võib vastu seina minna," rääkis Mäeväli.

Peagi hakkas torni aknast paistma vana kell, mis trossi otsas aeglaselt maa poole liikus. "Kas ta nii tasa peabki liikuma," arutasid naised torni all.

Kuigi kellatila oli mahavõtmise ajaks eemaldatud, tekitas köis kella vastu minnes nõrka heli. "Kuule, ta isegi lööb," juhtis koguduse kirikuteener Aime Kasepalu tähelepanu. "Tila oleks võinud külge jätta, siis oleks tulnud tilladi–tolladi," unistas koguduse juhatuse esimees Kulle Reinhold. Varemgi kirikukelli vahetanud Toomas Mäeväli teadis rääkida, et see helin ilus küll ei ole.

"Mõtle, kui kihvt oleks, kui istuks praegu kaksiratsi kella otsas," ütles Aime Kasepalu, inspireerituna legendist Turu kiriku suure kella vahetamise kohta. Turust on teada, et köiemeister pidi kaksiratsi kella otsas istuma, kinnitamaks köite vastupidavust.

Martnas köiemeistrit kella otsa ei kamandatud. "Ainult nahkhiir istus, aga tema lendas ära," teadis rääkida valla kommunaalosakonna juhataja Enno Heinaste.

Kümmekonna minuti pärast seisiski vana kell kiriku ukse juures kindlal alusel. See on jälle üks kell, mida vähesed näinud on," kommenteeris Tiiu Aavik.

Edasi loe Lääne Elust.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)