Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Markuse evangeelium teatrilaval

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

12. detsembril esietendus Eesti Riikliku Nuku- ja Noorsooteatris koostöös Eesti Piibliseltsi ja muusikaühinguga Crescendo esmakordselt Eestis täispikk evangeelium.

Tõustes Köismäe torni kitsast ja käänulist treppi mööda üles, oledki päral – otsekui Jumala peopesal, ümbritsetuna igavikust kõnelevaist vanadest müüridest. Sätid end istuma teadmata, millele end õigupoolest häälestada lavastuse eel, mis kannab pealkirja «Markuse evangeelium».

Tihe sündmustik

Seda, et tegemist võiks olla Piiblist tuntud tekstiga, julged tänasel päeval vaevalt loota. Seepärast oled rõõmsalt üllatunud, kui selgub, et pühakirjateksti sedakorda just ja ainult ette kantaksegi. Küll mitte kirikuõpetaja väärikal ja rahulikul moel, nagu seda pühakojas kuulama oled harjunud, vaid teatrile kohaselt ekspressiivses ja jõulises laadis. Samas mitte pealetükkivalt, mis kirikukauge inimese eemale võiks peletada. Ehk teisiti öeldes: tänapäeva inimest püütakse kõnetada talle harjumuspärasel viisil.

Mõte tuua lavale Markuse evangeelium ei ole iseenesest uus, vaid Põhjamaades teoks tehtud ja publikumenu osalisekski saanud. Seda teades ei ole Eesti Piibliseltsi peasekretär Jaan Bärensoni peas küpsenud idee piibliteksti lavastamisest Eesti professionaalses teatris sugugi nii hullumeelne, nagu esialgu ehk näib. Markuse evangeelium on lavale toomiseks sobilik nii oma pikkuse kui tihendatud sündmustiku tõttu.

Kui tavapäraselt otsib teater endale repertuaari, siis seekord oli vastupidi – oli vaja leida näitleja ja teater, kes ideest innustuks ja selle vaataja ette tooks. Kuna Nukuteatri näitleja Andres Roosileht on ennegi Piiblist pärit tekste ette kandnud, samas ei kehasta ta tänu läbi nukkude toimunud rolliesitustele teatrikülastaja jaoks mingit kindlat tüpaaži, langes valik just temale.

Jeesus paberile

Piibliteksti läbitöötamisel oli Andresele toeks Eestis teeninud norra vaimulik Bård Norheim, kes vaimustununa kodumaal nähtud Markuse evangeeliumi lavastusest, oli veendunud, et ka eestlased sellega hakkama saavad. Ta ei eksinud. Teos sai lavaküpseks lavastaja Andres Roosilehe käe all näitleja Andres Roosilehe esituses.

Teatrimajas teatakse rääkida, et lavastaja läinud loomeprotsessi käigus näitlejaga tülli, kuid tänu Vahur Kellerile, kes lavastajale toeks olnud, saadud arusaamatusest üle.

Evangeeliumi esitajaks on etenduses kunstnik, kes loeb pühakirja ja püüab selle põhjal Jeesust kujutada. Hetketi näib, et kunstnik on tõele üsna lähedale jõudnud. Ta haarab pliiatsi, teeb mõne joone, kui ei …, kägardab paberi ja pöördub Piibli juurde tagasi. Nii mitu korda. Kuni viimaks, jõudnud ristilöödud Kristuseni, saabub selgus.

Mõte läheneda Markuse evangeeliumile kunstniku vaatenurgast sündis etenduse esialgse kohavaliku käigus. Nimelt plaaniti lavastus algselt välja tuua Rüütelkonna hoone, endise kunstimuuseumi keldris, vana raamilao keskel. Etenduskoht küll muutus, ruumist inspiratsiooni saanud mõte aga jäi.

Nii noortele kui täiskasvanutele suunatud «Markuse evangeeliumi» mängitakse Tallinnas Laboratooriumi tänaval asuvas Köismäe tornis detsembris üheksal korra.

Monika Reedik