Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Mälestustahvel väljarännanud eestlastele

16.11.2010 | | Rubriik: Kirikuelu, Uudised

Mati Karmini valmistatud mälestustahvel leidis Toropetsi asemel koha Sangastes.  Peep PillakSangaste kirikus õnnistati sinna ajutiselt paigaldatud mälestustahvel, mis on mõeldud Toropetsi luterliku kiriku tähistamiseks.
Jumalateenistusel teenis õpetaja Ivo Pill, laulis koor, kirik oli kaunistatud lillede ja lippudega. Peep Pillak Eesti Muinsuskaitse Seltsist, kes on olnud ettevõtmise eesotsas, ütles, et tihtipeale kipuvad ajutised asjad alalisteks kujunema, aga avaldas siiski lootust, et mälestustahvel lõpuks sinna jõuab, kuhu see mõeldud oli – Toropetsi Peetri kiriku seinale. «Sangaste kiriku seina võiks siis aga ehtida samalaadne tahvel kõikide siit välja rännanute mälestuseks,» lisas Pillak.
Mälestustahvli on teinud skulptor Mati Karmin, kes ütles Eesti Kirikule, et tema taotluseks oli gooti akna kujulise roostevabast terasest mälestustahvliga väärtustada hoonet kui kirikut. «Inimestele tuleb meenutada, et seal on kunagi olnud jumalakoda,» lisas skulptor.
Mälestustahvel pidi suvel paigaldatama 133 aastat tagasi eestlaste ehitatud luteri kirikule Toropetsi linnas Tveri oblastis. Toropetsi võimudega peetud läbirääkimistel saadi mälestustahvli paigaldamiseks nõusolek.
Siis aga sekkusid negatiivselt häälestatud õigeusu kiriku vaimulikud ja tahvli avamist ei toimunud.
1873. aastal alustasid Eestist ümberasunud Toropetsi linnas oma kiriku ehitamist. Puukirik valmis ja õnnistati sisse 1877. aastal. 20. sajandi alguseks küündis luterliku Peetri kiriku koguduse liikmete arv üle 8000. Alates 1889. aastast kuni 1920. aastani tegutses kirikuõpetajana Johan Boas.
Sulgemise järel 1930ndatel kiriku torn lammutati ja hoones avati petrooleumi müügikoht. Ehitis on suhteliselt hästi säilinud ning selles tegutseb lastespordikool.
Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)