Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mälestustahvel tagasihoidlikule suurusele

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

14. märtsil möödus 100 aastat Enn Võrgu (1905-1962) sünnist. Päev enne avati heliloojale mälestustahvel Rapla Maarja-Magdaleena kirikus.


Mälestustahvlilt eemaldasid katte õpetaja Mihkel Kukk, vallavanem Aare Heinvee ja Võrgu kasupoja tütar Eha Võrk.

Enn Võrk tegutses Rapla kirikus aastail 1955-1962 koorijuhi ja organistina. Viimast korda mängis ta siinses kirikus orelit 15. juulil 1962.

Muusikaline mälestussammas

Mälestusjumalateenistus peeti pühapäeval Rapla kirikus Enn Võrgu 70 aastat tagasi kirjutatud liturgiamuusikaga, millega oli see päev koondatud kauniks tervikuks. Tallinna Kaarli koguduse, Hageri Lambertuse, Rapla Maarja segakoori ning kirikuliste laul kõlas sel päeval võlvide all nagu maestro enda loodud võimas muusikaline mälestussammas.

Teenisid Rapla koguduse õpetaja Mihkel Kukk, diakon Erkki Toht, teoloogiaüliõpilane Jaana Maria Unga. Jutluse pidas Nõo koguduse õpetaja ja helilooja ning Tartu ülikooli muusikaõpetaja Mart Jaanson.

Markuse evangeeliumi 10. peatüki alusel oli jutluse teemaks alandlikkus ja allaheitlikkus Jumala ja inimeste ees ning Enn Võrgule mõeldes alandlikkusest kunstis ja iseäranis muusikakunstis.

Avati mälestustahvel

Kiriku põhjapoolsel küljel on Gildemanni meistrite tahutud dolomiittahvlid kauaaegsetele Rapla koguduse vaimulikele Carl Eduard Malmile ja Joosep Liivile. Et luterlik kirik ei ole olnud ainult sõna-, vaid ka muusikakirik, selle kinnituseks avati eelmisel sügisel kiriku lõunaseinas tahvel kogudusega seotud orelikunstnikule Hugo Lepnurmele tema 90. sünniaastapäeval.

Nüüd kogunes samasse teenistusel osalenud rahvas, nende hulgas Riigikogu esimees Ene Ergma ja Rapla maavanem Tõnis Blank. Mälestustahvli katte eemaldamise au anti Rapla vallavanemale Aare Heinveele ja helilooja pojatütrele Eha Võrgule.

Pühitsus- ja õnnistussõnadele saateks ütles õpetaja Mihkel Kukk, et see pidulik sündmus ei jää praegusesse hetke, vaid kõnelema tulevastele põlvedele inimestest, kes elanud hoopis teistsuguses ajas ja töötanud alandlikkuses ja jumalakartuses, mis on neid suureks teinud. Enn Võrk on Rapla kirikus jäädvustatud oma kuulsa järglase Hugo Lepnurme kõrval.

Mälestuspäeva kõige populaarsem laul oli «Eesti lipp». Enn Võrk kirjutas oma kuulsaima, selle peaaegu hümniks tõusnud laulu 1922. aastal 17aastase koolipoisina ja see oli alles algus. Õnnelikud on need, kes tema muusika kaudu lootust leiavad.

Tiiu Luht