Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Mälestuspäevad katastroofis hukkunuile

24.09.2014 | | Rubriik: Ühiskond

Sel laupäeval ja pühapäeval meenutatakse parvlaeva Estonia hukkumist.

Riigi ja linna toetusel korraldab hukkunute omakseid ühendav ühing Memento Mare meie rahuaja suurimat traagilist sündmust meenutava kahepäevase ürituse. Laevahukust möödunud 20 aasta jooksul on peale kasvanud uus põlvkond noori, kes võiksid mälestust juhtunust edasi kanda. Siiski on kavas seda traagilist sündmust meenutada säärasel suurel moel viimast korda.
Need aastad on olnud hukkunute omastele rasked, aga see traagiline sündmus puudutas sügavalt kogu Eesti rahvast. Mälestuskontsertide ja mälestusteenistusega mõeldakse katastroofis hukkunuile, kes nüüd on paremas paigas. «Aeg on leida lepitus, vabaneda leinast ja murest ning leida hingerahu,» avab ürituse autor ja produtsent Lehari Kaustel mälestuspäevade mõtet.
Laupäeval on Tallinna Jaani kirikus tasuta kontsert, kus laulavad kammerkoor Voces Musicales Risto Joosti juhatusel, Čiurlionise kvartett Leedust, sopran Pirjo Püvi, tšellist Allar Kaasik ja Campanelli käsikellade ansambel. Kontserdi liigendab osadeks Liis Viira heliteos «Niguliste kellad», mida üle kiriku laiali paiknedes esitab käsikellade ansambel. Teose eri osade juurde loeb õpetaja Jaan Tammsalu mõtisklusi. Mälestuskontsert algab kell 18.
Üritus jätkub kell 19 Estonia mälestusmärgi «Katkenud liin» juures Suure Rannavärava kõrval hiigelpika kontsertmantraga, interaktiivse valgus- ja muusikainstallatsiooniga. See kestab nii kaua, kui kestis laeva teekond. Tiit Kikase loodud muusikat esitavad Reigo Ahven (löökpillid ja elektroonika) ja autor (laserharf, elektriviiul, flööt, elektroonika). Nii pikka muusikapala, mis kestab poole kaheni öösel, pole Eestis varem kõlanud. Kohalviibijatel või möödujatel on võimalik asetada iga hukkunu auks valguspulk, mis kokku moodustavad kauni valguse välja.
Laupäeval kell 11 algab mälestusmärgi juurest mälestusrännak Viimsi kirikusse, kus peetakse palvus, pühapäeva keskpäeval on mälestuskivi juures mälestusteenistus ja pärgade asetamine.
Pühapäeval on kell 17 mälestushetk Võrus Estonia laevahuku mälestusmärgi juures ja kell 18 kontsert kultuurimajas.
Rita Puidet

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)