Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Magistritöö religiooni ja poliitika teemal

12.06.2002 | | Rubriik: Uudised

5. juunil kaitses Eesti Kiriku autor Alar Kilp Tartu ülikooli sotsiaalteaduskonna politoloogia osakonnas magistritöö «Religion enters politics: the process of politicization of religious issues in four post-communist countries». Magistritöö juhendajaks oli mag Evald Mikkel, oponendiks emeriitprofessor dr Rein Taagepera.
Magistritöö uuris, kuidas usuküsimused on jõudnud poliitikasse post-kommunistlikus Poolas, Ungaris, Tšehhis ja Eestis. Põhiküsimuseks oli, kas ühiskonnas esinev religioon ja usuline lõhe jõuavad aja möödudes nii või teisiti poliitikasse või sõltub usuküsimuste poliitikasse jõudmine (ja mittejõudmine) ka kiriku poolt tehtavatest taktikalistest otsustest poliitiliste liitlaste ja oma nõudmiste radikaalsuse valikul.
Uuritavateks kirikuteks olid antud riikide religioonimaastikul domineerivad kirikud./—/
Religiooni ühiskondliku ja poliitilise tugevuse võrdlemisel tuli esile kolm kõrvalekallet: usulis-poliitiline lõhe oli Ungaris tugevam kui Poolas, kuigi usulis-ühiskondlik lõhe oli Poolas tugevam kui Ungaris; kuigi religioon ühiskonnas oli Tšehhi Vabariigis tugevam kui Eestis, saavutas luterlik kirik Eestis rohkem oma institutsionaalseid eesmärke kui katoliku kirik Tšehhis ja kolmandaks omas Eesti kirik oluliselt paremat juurdepääsu valitsusvõimule kui Tšehhi kirik.
/—/
EK

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)