Esileht » Online » Online artiklid »

Maarjalaulude festival väljub piirilinnast

07.09.2010 | | Rubriik: Online artiklid

Neljas maarjalaulude festival algab Tuuliki Jürjo loodud "Maarjamissaga", mis kantakse ühel ajal ette lisaks Narva Aleksandri kirikule veel kolmes Eestimaa kirikus.

Maarjalaulude festivali idee autor ja mootor Tuuliki Jürjo ütleb, et idee luua heliteos Maarja austuseks tuli talle Aleksandri kiriku torni teisel korrusel asuva altari juures, mille maalil kujutatakse Jumalaema sündimist. "Maarjamissa" esmaettekanne Narvas toimub samuti Maarja altari juures.

Samal ajal (8. septembril kell 18) toimuvad kontsertjumalateenistused veel Tartu Peetri, Järva-Peetri ja Karula kirikus, kus samuti kantakse ette vastne heliteos. "Maarjamissat" esitab Narvas koguduse ansambel Alfa & Omega, Järva-Peetril segakoor Petra ning Karula kirikus koguduse koor.

Kõige suuremas koosseisus tuleb teos ettekandele Tartus, kus esitajateks on Tartu Peetri koguduse projektkoor ja Puhja/Rannu koguduste koor Dionysius. Tartus dirigeerivad heliteost Kristiina-Maria Lorenz ja Meelis Roosaar.

"Maarjamissa" puhul on tegu esimese originaalteosega, mis on loodud spetsiaalselt maarjalaulude festivali jaoks. Tuuliki sõnul on missa aluseks argipäevase jumalateenistuse kord, kus näiteks credo´t ja gloria´t ei pea olema, samuti võib jutlus ära jääda. Jutluse asemel on Tuuliki missa koht evengeelsete müsteeriumide tarvis, mille asemel küll esmaettekandel loetakse Maarja eluga seotud pühakirjakatkeid.

Missal esitatavad laulud, mille sõnad on Tuuliki tõlkinud ja millele ta on teinud seaded, pärinevad ühest Itaalia katoliku kiriku lauluraamatust.

Narva koguduse muusikajuht arvab, et tulevikus võikski saada traditsiooniks, et maarjalaulude festival ei piirdu Narva kontsertidega.

"Kindlasti tahaks festivaliga jätkata. Elame Jumalaemale pühendatud maal, esitame talle pühendatud laule Maarjamaal. Kooride kontserdil on tore jälgida, kuidas leitakse nii palju huvitavat repertuaari. Nelja aasta jooksul pole enamik repertuaarist – kui mõned Pergolesi ja Bachi lood välja aravata – kordunud. Enamik paladest ei pärine Eestist ja see on seotud meie protestantliku traditsiooniga," räägib Tuuliki.

10. septembril kell 18 esinevad solist Uku Joller ja organist Toomas Trass. 11. septembril kell 12 toimub traditsiooniline kooride kontsert, kus osalevad vokaalkollektiivid Narvast, Jõhvist, Ahtmest, Tartust, Puhjast, Järva-Peetrilt ja Tallinnast – kokku 10 kollektiivi ja 200 lauljat.

Maarjalaulude festival lõpeb 18. septembril kell 15 kontserdiga "Magnificat", kus Narva, Ivangorodi ja Peterburi solistid ning ansamblid esitavad eri heliloojate "Magnificaid" (Praetorius, Pergolesi, Buxtehude, Bach) ning teisi Maarjale pühendatud teoseid.

Tuuliki Jürjo: "Elame Jumalaemale pühendatud maal, esitame Maarjamaal talle pühendatud laule."

Teet Korsten

Põhjarannik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)