Esileht » Uudis » Uudised »

Maarja medali saab skulptor Mati Karmin

05.09.2012 | | Rubriik: Uudised

Tallinna piiskopliku toomkoguduse nõukogu otsustas 2. septembri koosolekul, et annetab Maarja medali ja koguduse aasta kultuuripreemia skulptor Mati Karminile.

Toomkoguduse õpetaja Urmas Viilma, kellel statuudi kohaselt on õigus Maarja medali ja kultuuripreemia kandidaat koguduse nõukogule esitada, iseloomustab Mati Karminit peene ühiskondliku närvi ja väljakujunenud väärtusmaailmaga inimesena, kelle loomingut iseloomustab hea keskkonna- ja kontekstitunnetus.
«Iga Karmini loodud teos sobib oma kohale nagu detail tervikusse,» kinnitab Viil­ma, viidates avalikku ruumi rajatud taiestele: «Püha Jüri» ratsamonument Tori kiriku juures, «Suudlevad tudengid», Hugo Treffneri ja Jaan Tõnissoni kuju Tartus, J. W. Jannseni kuju Pärnus ning Marie Underi kuju Tallinnas.
Mati Karmin on Viilma sõnul üks väheseid kaasaja Eesti skulptoreid, kes on andnud oma panuse taasiseseisvumisaja religioossesse kunsti: «Lisaks «Püha Jüri» monumendile on ta valmistanud Tori kiriku altariseinale suure Ristilöödu kuju ning väiksemas mõõdus krutsifikse leidub mitmes Eestimaa kirikus, sealhulgas Tallinna piiskoplikus toomkirikus.»
Mati Karmin on kauaaegne Tallinna toomkoguduse liige, kuulub ka koguduse nõukogusse. Käesoleval aastal annetas vabariigi president talle Valgetähe IV klassi teenetemärgi.
Piiskopliku toomkoguduse kultuuripreemia Maarja medal on asutatud 2000. aastal. Medal koos rahalise preemiaga 1000 eurot antakse isikule, kes on oma tegevusega andnud märkimisväärse panuse Eesti kultuuriellu, süvendanud ja levitanud kristlikke väärtusi ning kelle tegevus on puudutanud otseselt või kaudselt Tallinna toomkirikut.
Mati Karminile antakse Maarja medal üle toomkirikus 9. septembril toompäevade lõpujumalateenistusel.
Eesti Kirik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)