Esileht » Online » Online artiklid »

Maarja-Magdaleena kiriku orel teeb pärast pikka pausi taas häält

26.09.2013 | | Rubriik: Online artiklid

Tänavu 8. septembril lõi Maarja-Magdaleena kiriku orel, mis valmis 1889. aastal Tartus meister Müllverstedti töökojas, pärast pea 40-aastast pausi taas kontserdil kaasa. Kui kõik läheb nii, nagu orelihoidjad loodavad, saab see pill mõne aja pärast osaliselt mängukorda.

 Organistid Anneli Klaus ja Miina-Liisa Kuusemaa said Maarja-Magdaleena kirikus toimunud kontserdil kasutada küll vaid esmasesse töökorda seatud pedaali viit registrit ja seda kõike tänu talguliste tublile tööle.

22.-24. juulini peeti Maarja-Magdaleena kirikus orelipuhastamise talgud, kus koos noorte ja lastega osales 49 inimest lähemalt ja kaugemalt, üks härra koguni Kanadast. Pidevalt oli tööl umbes 20 talgulist.

Enneolematud talgud Eestis

Talgulisi juhendanud meister Olev Kents ütles, et temale teadaolevalt pole nii põhjalikult ja suure hulga inimestega orelipuhastamise talguid Eestis kunagi varem tehtud.

Kõik sai alguse sellest, et talvel said kokku Tartus tegutsenud meistrite Müllverstedti ja Kessleri orelite haldajad. Kuulsa meistri Müllverstedti sünnist möödub tuleval aastal 180 ja surmast 110 aastat. Müllverstedti töökoja ajalugu tunneb põhjalikumalt Helika Gustavson. Tartu Peetri koguduse organisti Anneli Klausi sõnul tuli neil idee tähtpäevi väärikalt pühitseda. Aruteludel leiti, et kõige halvemas seisus on Maarja-Magdaleena kiriku orel, mis polnud juba pea 40 aastat häält teinud. Orelihoidjate hulgas on ka meister Olev Kents. Kui organistid temalt küsisid, mida Maarja-Magdaleena pilliga kõigepealt teha tuleks, vastas meister, et see tuleks puhastada. Nii tuli orelihoidjate ühingu liikmetel mõte korraldada puhastustalgud.

Edasi loe ajalehest Vooremaa.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)