Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Luterlik marioloogia, õpetus neitsi Maarjast

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

17. oktoobril toimus Põlva koguduses Alûksne ja Võru praostkonna ühisseminar marioloogiast. Esines dr Charles Evanson (Missouri sinod). Anti ülevaade Maarja austamise algusest, põhjustest, eksiarusaamistest, Maarjast kirikukalendris ja palveelus.Seminarist võttis osa terve Alûksne praostkond. Praost Atis Grinbergs pärast jumalateenistust. Foto: Hannes HeinsarMaarja austamise alus on ennekõike kristoloogiline, püüe vastate küsimusele, kes on Kristus. Kristuses ei saa me eristada jumalikku ja inimlikku loomust, kuigi tihti selline oht on, just reformeeritud kirikutes. Näiteks võidakse eristada Piiblis Jeesus-inimest, kes võib eksida, ja eksimatut Jeesus-Jumalat, jättes nii mulje ühest skisofreenilisest Jee-susest.
Vastusena samalaadsele probleemile tunnistas 451. aastal Chalkedoni kirikukogu, et Jeesusel on nii jumalik kui inimlik loomus, mille tõttu saab ka ütelda Maarja kohta jumalasünnitaja. Nii saab näha Maarjat kellenagi, kes toob Kristuse n-ö maa peale; näitab Tema maist päritolu ja laseb Temale läheneda kui inimesele.
Lutheri kirjutistes saab lugeda Maarjast kui kõige eeskujulikumast kristlasest, kelles avaldub Jumala arm. Näiteks soovitab Luther mõtiskleda teksti «Ole tervitatud, Maarja» üle, küll aga ainult selle esimese osa üle ja nendel, kelle usk on kindel. «Pange tähele, et keegi ei paneks oma usaldust ja kindlust Jumala emasse või tema tegudesse, sest ainult Jumal on seda väärt ja temale üksi kuulub meie teenistus. Pigem kiitke ja tänage Jumalat läbi Maarja ja armu läbi, mis ta on saanud. Kiitke ja armastage teda lihtsalt kui kedagi, kes ilma mingi teeneta sai sellise õnnistuse Jumalalt, kõike ainult Temalt saades, nagu ta ise tunnistab oma Magnificat’is,» on kirjutanud Martin Luther.
Dr Evansoni jaoks tekkisid «marioloogilised küsimused» jutlustades: «Olin konfronteeritud Piibli tekstidega ja pidin sellega tegelema.» Teadusena sai marioloogia luterlikus kirikus alguse 19. sajandil.
Osavõtjate hulgas oli hulgaliselt Läti ja Leedu pastoreid, Eestist paraku ainult kolm.
Püüdes ühendada Balti riikide luteri vaimulikke, peetakse 29.–31. oktoobrini Lätis Burtniekis II Balti riikide teoloogiakonverents.

Hannes Heinsar