Esileht » Uudis » Uudised »

Luterlik Hoiu-Laenuühistu kui kirikurahva pank

26.10.2011 | | Rubriik: Uudised

Konverentsi järel otsustati väljastada ka ühistu esimene laen, 5500 € auto ostuks.Möödunud juhatuseesimeeste konverentsil võeti taas üles Eesti Evangeelse Luterliku Hoiu-Laenuühistu (EELHLÜ) temaatika.
Ühistu loodi juba kümme aastat tagasi eesmärgiga jätta kirikusisene raha kirikule ning sellega mitte nuumata näiteks välismaiseid kommertspanku. Esialgse idee kohaselt oli üheks osapooleks loodud ühistus ka Saksamaal tegutsev analoogne «kirikupank», mis aga oma siinsetest plaanidest siiski loobus.
Nüüd on aktiivsete inimeste eestvõttel püütud ühistu tegevusele jälle elu sisse saada; juhatusse kuuluvad Kuusalu koguduse organist Gustav-Leo Kivirand, kantsler Urmas Viilma ja Hageri koguduse juhatuse esimees Agu Kaljuste; neist viimane tegi  konverentsil ka sisulise ettekande.
Praegu on ühistus 32 liiget, 11 juriidilist ja 21 füüsilist isikut, laenu antakse ja hoiuseid võetakse vastu ainult oma liikmetelt. Sisseastumismaks füüsilisele isikule on 10 € ja osamaksu miinimum 65 €, juriidilise isiku sisseastumismaks on 50 € ja osamaksu miinimum 325 €. Igal liikmel on üks hääl, sõltumata osamakse suurusest.
Ühele liikmele antud laen võib olla kuni 20 korda suurem tema osamaksest, hüpoteegiga laenu antakse kuni 10aastase ja muid laene 3–5aastase tähtajaga.
Agu Kaljuste sõnul maksab kaaluda ühistusse astumist ja laenu küsimist juhul, kui kogudusel puudub eurotoetuse abil tehtavate tööde tarvis omaosaluse kate. Tagatiseks sobivad isiklik käendus, metsa- ja  põllumaa või muud kinnisvaratagatised.
Ühistu pakub ka võimalust nõustamiseks majandustegevust puudutavates küsimustes.
Täpsemat infot on võimalik saada aadressil eelhly@gmail.com, Eesti Evangeelne Luterlik Hoiu-Laenuühistu; Kiriku plats 3, Toompea, Tallinn.
Mari Paenurm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)