Esileht » Uudis » Esileht »

Lühtrid korda muusikute abiga

01.06.2011 | | Rubriik: Esileht, Uudised

Tõnis Mägi laulmas Laiuse kirikus. Lühter, mis tema pea kohal ripub, on ainus, mis veel korda tegemata. Riina MägiLaiuse kirikus laulis armastatumaid eesti muusikuid Tõnis Mägi. Kontserdiga «Uskuge valgusesse» koguti annetusi kiriku lühtrite kordategemiseks.
Tõnis Mägi esitas igihaljaid ja uuemaid meloodiad oma repertuaarist. Lauludega «Tiivad» ning «Tuul ja roos» tegi ta kummarduse kahele Laiusega seotud mehele. Esimese nimetatud lauludest on Mägi kirjutanud Laiusel sündinud riigimehe Jaan Poska tütrepojapoja, luuletaja Ott Arderi mälestuseks. Teise aluseks on poola luuletaja Zbigniew Herberti luuletus, mille on eesti keelde tõlkinud kümmekond aastat Laiusel elanud tõlkija ja kirjanik Hendrik Lindepuu.
«Siin oli hea laulda ja ma ei usu, et see viimaseks korraks jääb, mil ma siin esinen,» ütles Tõnis Mägi, kui oli lisapalana kuulajateni toonud oma legendaarse «Koidu».
Publikul oli kontserdi ajal võimalus teha annetus Laiuse kiriku lühtrite remontimiseks ja puhastamiseks. See töö tõusis päevakorda siis, kui kirik ise möödunud kevadel Jõgeva valla toetusel seestpoolt remonditud sai: kehvas seisus lühtrite ja kena kiriku vahel tekkis terav kontrast. Paraku polnud kogudusel raha, et lühtrid oma jõududega korda teha. Siis tuli koguduse juhatuse esimees, EELK tänukirja saaja Epp Järv mõttele, et raha võiks koguda kontserte korraldades.
Esimene kontsert sai teoks möödunud aasta mais ning sellel astusid üles Lembit Saarsalu, Olav Ehala, Jaan ja Helin-Mari Arder ning Ain Lutsepp. Möödunud aasta novembris toimunud teisel kontserdil musitseerisid Gerli Padar ja Taavi Langi. «Kõik muusikud, kelle poole pöördunud oleme, on nõus olnud vajalikule ettevõtmisele õla alla panema,» ütles Epp Järv.
Praeguseks on kiriku kahe vanema, 1671. ja 1697. aastal valminud lühtri algne ilu taastatud. Kolmas lühter on puhastamisel ja see riputatakse oma kohale tagasi enne 19. juunil toimuvat XVII Laiuse laulupüha.
Lühtrite kordasaamist on võimalik toetada, tehes annetuse EELK Laiuse koguduse arveldusarvele 1120248505 (lühtrid). 70 ja enam eurot annetanute nimed märgitakse tahvlile, mis paigaldatakse kirikuseinale siis, kui kõik neli lühtrit on korras.
Riina Mägi
Vooremaa

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)