Esileht » Uudis » Uudised »

Lühidalt

28.09.2011 | | Rubriik: Uudised

 Ingeri kiriku 400. aastapäev
2011. aastal tähistatakse Ingeri kiriku 400. aastapäeva kõikjal, kus on ingeri kogudusi ja nende toetajaid.
25. septembril toimus Lahtis Joutjärvi kirikus pidulik jumalateenistus ja ühine koosviibimine, kus osales ligi 500 külalist. Jumalateenistusel jutlustas Ingeri kiriku piiskop Aarre Kuukauppi, sellele järgnes kõnekoosolek, mida juhatas ingeri vaimulik Arvo Survo ja peakõne pidas Isto Pihkala. EELK tervituse tõi assessor Tiit Salumäe. Peokülaliste hulgas oli ka Kõpu koguduse esindus.
Sõjast ja repressioonidest pillutatud Ingeri kirikut on teeninud Eestist Elmar Kull, Voldemar Ilja, Paul Saar, Tiit Salumäe jt. Praeguseks on Ingeri kirikul ligi 80 kogudust Venemaal Põhja-Osseetiast Siberini, aktiivseim töö käib Püha Maria kirikus Peterburis, endisel Ingerimaal ja Peterburi lähistel. Valminud on Ingeri kiriku ajalugu tutvustav film, mis peagi linastub põhjanaabrite TV7s.
 Maarja kirik arhitektuurimuuseumis
Sel nädalal pannakse Tallinnas Rotermanni Soolalaos asuvas Eesti Arhitektuurimuuseumis üles Tartu Maar­ja kiriku sisearhitektuuri konkursi tööd. Mäletatavasti kuulutati konkurss välja veebruaris ja juunis laekus 12 tööd 11 arhitektuuribüroolt.
Maarja kirik on viimane kogudusele tagastatud pühakoda, mis algselt valmis 1842. aastal linnaarhitekt G. W. G. Geisti projekti põhjal hilisklassitsistlikus stiilis. 1941. aasta juulis hävis kiriku sisemus ja torn ning järgmistel kümnenditel ehitati hoone ümber põllumajandusülikooli võimlaks. Juurde ehitati kõrvalhoone, mis sel kuul lammutati (vt foto).
Näitusel saab teiste põnevate ideede hulgas näha võidutööd märgusõnaga «Noa» KOKO arhitektidelt. Maarja kirik taastatakse väliselt endisaegse ilmega, interjöör tuleb modernne.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)