Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lugeja küsib – Kust tuleb kolmekuningapäeva nimi?

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Matteuse evangeeliumi järgi tulid tähetargad hommikumaalt kummardama Jeesus-last. Nad leidsid tee Päästjani, järgides taevas olevat erilist tähte. Neid tähetarkasid tuntakse ka kui kolme tarka või kui kolme kuningat.

Piibel ei maini siiski ei tähetarkade arvu ega ka mitte nende kuninglikku sugu. Pigem on seega tegu legendi või oletustega, millel on taustal oma sümbolimaailm.
Number kolm vihjab kristlikus traditsioonis pühale Kolmainsusele ja on niiviisi täiuslikkuse sümbol. Ilmselt pakuti just sellepärast tähetarkade arvuks kolme.
Kuningateks aga peeti mehi ilmselt nende kingituste tõttu. Toodi ju Jeesusele kulda, viirukit ja mürri, mis olid rikastele inimestele kohased kingid.
Kingid sümboliseerivad inimese tänu Jumalale suurima kingi eest, mida Jumal on teinud, andes oma Poja inimeste eest. Nii võime võtta vastu Jumala kingituse ja teha ise teistele inimestele kinke. Võib arvata, et idamaa tarkade kingid andsid eeskuju tänapäevastele jõulukinkidele.
Kullast kui hinnalisest väärismetallist olid tehtud kuningate kroonid. Mürri keedeti õlist, veinist ja healõhnalistest ürtidest. Piiblis on mitmes kohas juttu mürriga võidmisest. Õigeusu traditsioonis toimub haige võidmise sakrament mürriga võidmises.
Viirukit kasutatakse usuliste rituaalide juures. Piiblis mainitud viiruk on ilmselt valmistatud Boswellia sacra puust ja sellele lisati lõhnaaineid, mis annavad viirukile hea aroomi. Viiruk süüdatakse põlema ja selle suits sümboliseerib inimese palvete tõusmist Jumala ette. Seega võib öelda, et idamaa targad tõid Jeesusele kingiks kulda kui kuningale, mürri kui surelikule ja viirukit kui Jumalale.
Kuigi Piiblis on juttu pigem tähetarkadest või kuningatest, kinnistus 8. sajandil läänekirikus arusaam, et tegu oli kolme kuningaga, kelle nimesidki teati: Caspar, Melchior ja Balthasar. Kölni toomkirikus on isegi idamaa tarkade luudega reliikvia, mis näitab seda, et keskajaks oli kinnistunud kolme idamaa kuninga olemasolu rahva teadvuses.
Taevas oleva tähe kohta on aga pakutud, et tegu oli veebruaris aastal 6 eKr maa pealt näha olnud Marsi, Jupiteri ja Saturni kolmikkonjunktsiooniga, milles need moodustasid taevas maa pealt jälgides eriti suure ja kirka tähe.
Kuna Jeesuse sündi dateeritakse tänapäeval just sinna ajalisse piirkonda, annab see piisavalt hea seletuse taevasse tekkinud eriti kirkale tähele. See tõestab Piiblis kirjapandu tõele vastavust.
Kaido Soom

Kolmekuningapäeva ehk Kristuse ilmumuse püha tähistatakse 6. jaanuaril.