Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Lõuna-Rootsi eestlaste ühendaja sünnipäev

18.04.2012 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Heiner ErendiRootsi praostkonna abipraost Heiner Erendi tähistas hiljuti 85. sünnipäeva.

Rakveres 23. märtsil 1927 sündinud Heiner Erendi lõpetas Väike-Maarja humanitaargümnaasiumi, enne kui elutee Rootsi viis. Seal läks ta leerikooli ja jäi kirikuga tihedalt seotuks kogu eluks. Ise ütleb ta, et jäi «ühenduslüliks koguduse ja Rootsi suundunud eestlaskonna vahel».
Õpinguid jätkas Lundi ülikoolis, kus tudeeris eesti keelt, pedagoogikat, sotsioloogiat ja omandas inseneri elukutse. Insenerkonstruktori ametit pidas ta ühtekokku 40 aastat. Ka siis, kui ta E.E.L.K. peapiiskopi Konrad Veemi kutsel teoloogiat hakkas õppima.
Suviti Stockholmis ja Torontos toimunud koolitus venis kaheksa aasta pikkuseks ja päädis 12. mail 1988 ordinatsiooniga Helsingborgi Püha Maria kirikus, kus Konrad Veem ta õpetaja ametisse pühitses. Järgmisel aastal valiti Erendi Lõuna-Rootsi koguduse õpetajaks. Aastatel 1978–1989 oli ta olnud sama koguduse esimees.
Toona kuulus kogudusse kaheksa pihtkonda, koguduseliikmete arvu vähenemise tõttu on neid praegu neli, neist Kopenhaagen kuulub teise riigi piiridesse. Jumalariigi töö jätkumisse suhtub abipraosti kohuseid täitev Erendi lootusrikkalt: «Tulevik on helge, kui vaid uus õpetaja leitakse.»
Heiner Erendi on Eesti Üliõpilaste Seltsi ja mitme teise organisatsiooni liige, skautmaster. Ta on avaldanud raamatud «Eesti skautide oskussõnu» (1979) ja «E.E.L.K. Lõuna-Rootsi kogudus 1945–2008» (2008). 2006. aastal pälvis Erendi Valgetähe IV klassi teenetemärgi.
Soliidne iga ja terviseprobleemid on sundinud Heiner Erendit aktiivsest elust tagasi tõmbuma, ka oma sünnipäeva tähistas ta oma sõnul rahulikult ja tagasihoidlikult.
Rita Puidet

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)