Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Lisa Uku Masingu sõprade lugemislauale

16.11.2010 | | Rubriik: Kultuurielu

Uku Masingu vaimse pärandi olulisim osa on publitseeritud. Äsja on ilmunud artiklikogumik «Inimesepoeg valgel laeval», väärtuslik pala kirjandusgurmaanide lauale. Ilmunud on artiklikogumik «Inimesepoeg valgel laeval. Uku Masing 100».
Kirjandusmuuseumi ja Tartu ülikooli välja antud mahukas kogumik (528 lk) koondab mullu septembris toimunud Uku Masingu 100. sünniaastapäevale pühendatud teaduskonverentsi ettekannetel põhinevaid käsitlusi ja neile lisandunud kaastöid kokku 26 autorilt.
Raamatul on kuus alajaotust. Pidulikeks «Teretusteks» võtavad sõna president Toomas Hendrik Ilves, kultuuriminister Laine Jänes, haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas ning peapiiskop Andres Põder. Tartu ülikooli esindab prof Birute Klaas.  
Neli teaduslikku peatükki kannavad pealkirju «Usuteadus», «Luuleteadus», «Keeleteadus» ja «Muinasteadus». Tartu ülikooli kunagise noorima professori julgeid religioosseid ideid analüüsivad Toomas Paul, Arne Hiob, Urmas Nõmmik ja Thomas-Andreas Põder. Masingu müstilise poeesia mõju vaagivad Thomas Salumets, Külliki Kuusk, Aile Tooming ning Arne Merilai.
Polügloti isikupärast emakeeletaju avavad Külli Habicht ja Karl Pajusalu. Etnoloogia, folkloristika ning orientalistika vaatepunktist lähtuvad Aado Lintrop, Risto Järv ja Kalle Kasemaa.
Pühendusteose lõpetab peatükk «Täävitused» – pealkiri laenatud käsitletavalt endalt. Hando Runnel, Lauri Sommer, Sven Vabar, Janika Kronberg ja Aarne Ruben tarvitavad vabaesseede vormi. Meie hulgast lahkunud Linnart Mälli kõne on taastatud Klassikaraadio helisalvestuse abil.
Raamatu kõrghetki on Ilmar Vene mahukas traktaat. Vallo Kepi filmitriloogia «Uku Masingu maastikud» käsikiri pakub tulevastele uurijatele väärtuslikku ainest. Kogumiku koostaja on Arne Merilai.
Eesti Kirik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)