Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Lihula kiriku torni tipp ähvardab alla sadada

21.10.2008 | | Rubriik: Online artiklid

 

 

Hiljaaegu 130. aastapäeva tähistanud Lihula kiriku torni tipp võib alla variseda, sest torni ülaosa plekk on rebenenud ja tipp paigast nihkunud.

Et torni tipuga pole asjad korras, on Lihula inimesed tähele pannud aastaid, ütles Lihula kirikuõpetaja Kaido Saak. Torn on paigast nihkunud päris ülevalt, umbes pool meetrit allpool muna.

„Aeg on oma töö teinud,” sõnas Saak. Ta ei osanud öelda, mis täpselt torniga on juhtunud, sest torn on pikk ja sihvakas, üles tippu on raske pääseda ja keegi pole seepärast asja lähemalt uurinud.

Kogudus vahetas kiriku katuse 5–6 aasta eest. Torniplekki vahetati viimati 25–30 aastat tagasi. Saak ütles, et toona jäänud tipus viimase 2–3 meetri peal plekk vahetamata.

Ilmselt on plekk vigane ja niiskus puitosi kahjustanud, oletas arhitekt, Haapsalu linnavalitsuse muinsuskaitseametnik Tõnis Padu.

Konstruktsioon on pehastunud ja torn võib alla tulla,” ütles Padu. „Seda pole lõbus remontida, ligipääs on raske.”

Kaido Saak tunnistas, et pole kuskilt abi otsinud. Pärast Lääne Elu kõnet võttis ta ühendust Tõnu Parmaksoniga restaureerimisfirmast Frantsiskus.

„Lubati tulla vaatama,” ütles Kaido Saak eile.

Muinsuskaitseameti Läänemaa vaneminspektor Kalli Pets kuulis torni avariiohust Lääne Elu käest ega osanud esialgu midagi kosta, kuidas torni päästa. Ta selgitas, et kuigi kirik on muinsuskaitse all, peab kogudus oma vara eest hoolitsema.

Läänemaa kirikuist on Petsi sõnul kõige hullemas seisukorras Ridala, kus on katuses auk. Katuse tarvis on arvestatud 3 miljonit krooni, kuid riik pole seda raha leidnud.

Kas selleks jagub raha tuleva aasta eelarvest, ei julgenud Pets ennustada.

„Ridala kiriku katus on mitu aastat olnud esimese järjekorra töö,” ütles Pets. „Loodame, et raha tuleb järgmisel aastal, aga kindel saab olla alles siis, kui raha käes.”

Ta möönis aga, et augu saaks ajutiselt kinni panna kas või kilega, kui kogudus ja vallavalitsus selleks veidi raha leiaks.

Remonti vajavad ka Kullamaa kiriku torni muna ja käärkamber, Kirblas vajab torn krohvimist. Niiskuse tõrjumiseks seintest tuleks kiriku ümbert pinnast koorida. Seda tuleks teha ka Karusel.

Remonti vajab Martna kiriku käärkamber, väikest iluravi ootab Lääne–Nigula kirik. Pets kiitis Lääne–Nigula kogudust, kes hoolitseb oma kiriku eest erilise hoole ja armastusega.

Nõva puukirikul on aga teistsugune mure, seal tuleb sõdida puitu kahjustavate putukatega nagu toonesepad jts.

Läänemaa kõik kirikud peale Nõva ja Piirsalu on muinsuskaitse all.

Riiklikust pühakodade programmist ei saanud Läänemaa tänavu investeeringuiks üldse raha. Kogu pühakodade programmi eelarve oli viis korda tavalisest väiksem, 19 miljonit krooni terve Eesti peale.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)