Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Leedu eestlased kuulsid emakeelset sõnumit

04.01.2012 | | Rubriik: Kirikuelu

Leedu Eestlaste Seltsi liikmeid koos õpetaja Ants Toomingaga. ErakoguEnne jõule võttis Tartu Peetri koguduse õpetaja Ants Tooming ette autosõidu Vilniusesse, et teenida seal elavaid eestlasi.

Leedu Eesti Seltsi poolsada liiget kogunes 17. detsembril Leedu Evangeelse Luterliku Kiriku peakirikusse, Vilniuse Johannese kirikusse, et kuulata jõulusõnumit emakeeles. Pidulikul jumalateenistusel teenisid muusikaga kaasa kohaliku muusikakooli noored.
Kirikuliste hulgas olid ka Eesti suursaadik Leedus Tiit Naber ja Leedu Eesti Seltsi esinaine Kaire Varma-Gilys, kes tervitasid rahvuskaaslasi teenistusele järgnenud peol. Loomulikult kuulus peo juurde ka jõuluvana, kes jagas lastele kingipakke. «Oli väga armas ja südamlik teenistus ning koosviibimine,» kinnitas õpetaja Tooming, lisades: «Mulle oli see reis meeldejäävaks sündmuseks argitegemiste vahel.»
Leedus elavad eestlased on naaberriiki sattunud põhiliselt abielu kaudu. Statistikaameti andmetel elab Leedus natuke üle 400 eestlase. Kuigi omavahelisest suhtlemisest on rõõmu tuntud palju aastaid, registreeriti selts ametlikult 1980ndate teises pooles. Seltsi tegevus on suunatud eestlaste traditsioonide säilitamisele, eesti kultuuri tutvustamisele ja Eestiga seotud tähtpäevade tähistamisele.
Enim pööratakse tähelepanu eesti keele säilitamisele ja kodumaaga sidemete hoidmisele. Töötab pühapäevakool, kus eesti keelt ja kultuuri õpib 10–14 last. Et sealsete eestlaste teine ja kolmas põlvkond ei oska eesti keelt, peetakse tähtsaks laste lähetamist suvel Eestisse keeleõppelaagritesse.
Vilniuse luterlik kirik restaureeriti 1735. aastal arhitekt Johann Christoph Glaubitzi projekti alusel. Praegu teenib seal kirikupea Mindaugas Sabutis.
Rita Puidet

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)