Slava Ukraine
Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

Lauluga läbi sajandite

19.04.2007 | | Rubriik: Teated

Reedel, 20. aprillil toimub Tartus Domus Dorpatensise majas saksa teoloogi ja luuletaja Paul Gerhardti 400. sünniaastapäevale pühendatud konverents.

Kes oli Paul Gerhardt? Rääkides üldtuntud märksõnadega, meenutagem filmi O. Lutsu «Kevadest», kus Arno Tali õpetab Tõnissonile salmi «Mis vaevab sinu südant…». Nende ridade autor ongi Paul Gerhardt.

Teoloogi ja luuletaja Paul Gerhardti (1606–1676) kirjutatud 139 saksakeelsest ja 15 ladinakeelsest laulutekstist on eesti keelde tõlgitud 50 ning tänasesse kiriku laulu- ja palveraamatusse leidnud tee 20. Tema loomingust kaitses Usuteaduse Instituudis diplomitöö Kristel Neitsov, kes on ka reedese konverentsi üks korraldaja.

Peakõneleja konverentsil on Heidelbergi ülikooli emeriitprofessor Christian Möller, tausta 17. sajandi Saksamaa ja Eesti kultuurielust avavad dr Aira Võsa, prof Liivi Aarma, dr Sirje Rutiku, mag Marju Lepajõe. Ettekande Gerhardti loomingust Eestis peab Kristel Neitsov.

Et ettekanded liiga akadeemilised ei jääks, ilmestab päeva muusikaline veerandtund Jaani kirikus. Kell 17 aga avatakse ülikooli raamatukogu kolmanda korruse kohvikufuajees Paul Gerhardti elu ja loomingule pühendatud näitus, kus väljas ka informatsiooni luuletaja kaasajast, vanu saksa ning eesti laulu- ja koraaliraamatuid.

Näituse pealkiri on inspireeritud Paul Gerhardi ühest tuntumast luuletusest «Mu süda, ärka üles», selle on koostanud Geiu Rohtla ja Kristel Neitsov, kunstnik on Eve Valper. Näitust saab külastada 20. maini.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)