Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Laulud jumalaema kiituseks

28.09.2007 | | Rubriik: Kultuurielu

Narvas tähistati neitsi Maarja sünnipäeva eriliselt.

Kaunis päev lõppes kammerlikult – maarjalaule laulis Kaia Urb, teda saatis kitarril Heiki Mätlik.

Kaunis päev lõppes kammerlikult – maarjalaule laulis Kaia Urb, teda saatis kitarril Heiki Mätlik.

8. septembril toimus esimene Maarjalaulude festival, kus osavõtjateks 11 koori rohkem kui 200 lauljaga, solistid, duetid ja ansamblid. Idee selline festival korraldada tekkis aasta tagasi. On ju meie maa Maar-jamaa, miks siis ei võiks üks muusikafestival olla pühendatud neitsi Maarjale. Väga rõõmustav, et samal arvamusel oli teisigi, kes sellest ideest kohe kinni haarasid, end festivalile registreerisid ning sinna ka kohale jõudsid.
Avasõnad ütlesid Nõo koguduse õpetaja Mart Jaanson ja Narva Aleksandri koguduse abiõpetaja Oleg Sevastjanov. Ning siis said lauljad loa kirikusaal oma võimsa lauluhäälega täita. Ühendkoor esitas festivali initsiaatori ja kunstilise juhi Tuuliki Jürjo juhatusel kaanoni «Magnificat» ning P. Neglia «Ave Maria».
Kuigi Narva Aleksandri kiriku akustika sobib hästi kõikidele erinevas suuruses koosseisudele, peab ütlema, et kõige paremini lähevad suures kirikusaalis kõlama ikkagi suurema koori esitatud teosed. Seda tunnetasid ilmselt kõik, nii lauljad kui kuulajad. Edasi esinesid kollektiivid eraldi, lauldes erinevaid tekste neitsi Maarja kiituseks kõikvõimalikes stiilides ja koosseisudes.
Narva Koorikooli mudilaskoor Inna Fefilova juhatusel laulis suhteliselt vähetuntud «Ave Maria» gruusia helilooja Nunu Gabunia sulest. Edasi järgnes huvitava koosseisuga Jõelähtme/Kuusalu ühisansambel Silja Trisbergi ja Anna Jalaka juhatusel. Tšehhi päritolu «Ave Maris Stella» oli lahendatud erinevaid instrumente sisse tuues – kord kõlasid viiulid, tšello, flöödid, kord lauluhääled. Nende esituses kõlas ka eestikeelne rahvalaul «Maarja-kuld».
Väga meeldejäävalt esines Nõo koguduse meesansambel Margus Liiva juhatusel. Palade ja seadete valikus oli tunda Mart Jaansoni kätt, kes ise esinedes lugudele mitmeid erinevaid rütme nii käsi kui jalgu kasutades juurde improviseeris. Meesansambli mitmehäälne esitus oli nauditav – neile võiks soovitada kas või terve kontserdi või CD koostamist samalaadsest muusikast.
Täiesti teistmoodi lähenemist oli tunda ansambli Catena esituses Heli Kendra juhatusel. Nende kava koosnes põhiliselt Itaalia piirkonna rahvalauludest.
Kaunite muusikapaladega astusid üles veel Virumaa tütarlastekoor Elo Forseli juhatusel, Tallinna Püha Vaimu kiriku kammerkoor Riho Ridbecki juhatusel, Viru praostkonna kammerkoor Tuuliki Jürjo juhatusel, kammerkoor Omnibus Kärri Toomeossa juhatusel ning Tartu Peetri kiriku kammerkoor Kristiina Lorenzi juhatusel.
Kahetunnise kontserdi lõpetas Narva Koorikooli neidude koor Marina Kossolapova juhatusel kõige tuntuma maarjalauluga, milleks on loomulikult Bachi-Gounod’ «Ave Maria».
Kell 15 jätkus päev juba uue muusikalise programmiga, kus nonstop vormis astusid üles duett Klassika koos organist Tuuliki Jürjoga ning soolopaladega organist Toomas Trass. Huvitav oli jälgida, kuidas esinejad üksteiselt inspiratsiooni said – oli see juhuslik või mitte, igatahes improviseeris Toomas Trass Arcadelti «Ave Maria» teemal, mille pärast ka solist Tatjana Drobõševa originaalis esitas. Lõpus võisime kuulda Toomas Trassi improvisatsiooni dueti kava teemadel, kuulsime tuttavaid lõike küll sitsiilia rahvalaulust «O Sanctissima», küll G. B. Pergolesi «Stabat Materist». Peab ütlema, et Toomas Trassi näol on Eestis olemas tugev oreliimprovisatsioonide esitaja.
Kaunis päev lõppes kammerlikult – enam või vähem tuntud maarjalaule laulis Kaia Urb, teda saatis kitarril Heiki Mätlik. Vaimustav oli laulja oskus saal kõlama panna nii vaiksete kui tugevate helidega. Kuigi publikut oli päeva lõpuks kahjuks vähe järele jäänud, hingas saalis viibinud väike kogukond igale helile kaasa, tekitades nii lummava vaimsuse.
Järgmisel aastal toimub festival 13. septembril Narva Aleksandri kirikus. Registreerimislehe leiate mõne kuu pärast Narva koguduse kodulehelt www.eelk.ee/narva. Õppige kiituslaule neitsi Maarjale ja tulge ka selle festivali suurele koorikontserdile.

Tuuliki Jürjo
,   
Narva Aleksandri kiriku muusikajuht

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)