Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Laudate Dominum laulis Issanda kiituseks

09.03.2011 | | Rubriik: Esileht

Urmas Viilma tänas koori ning dirigente Anne-Mai Salumäed ja Veljo Reierit, kes lauljaid innustada on suutnud. Tiiu Pikkur
«Laudate omnes gentes, laudate Dominum,» kõlas pühapäeval Tallinna toomkiriku võlvide all koguduse segakoori tunnuslaul – algas koori 20. aastapäevale pühendatud kontsert.  

Juhatasid asutaja ja esimene dirigent Anne-Mai Salumäe ning praegune dirigent Veljo Reier, 35-liikmelises kooris laulsid kaasa ka vilistlasliikmed, solistid olid Raili Jaanson ja Ervin Lillepea, flööti mängis Külli Kelder, organist oli Kadri Ploompuu. Avapalvuse pidas koguduse õpetaja Urmas Viilma.
Esitati nii maailmaklassikat kui eesti autorite teoseid. August Topmani, Urmas Sisaski, Enn Võrgu, Roman Toi ja Johannes Kappeli kõrval sai kuulda ka kahe vaimuliku – Guido Reinvalla ja Ivar-Jaak Salumäe loomingut, samuti Anne-Mai Salumäe kolme laulu.
Kuulajaile pakuti võimalust koorilaulu kõlast ja kandvusest kahel erineval moel osa saada: kui algul lauldi orelirõdul, siis teiseks osaks tuldi altari ette. Muusikalist naudingut jagus mõlemast.
Tervitusi ja häid soove ütles koorile peapiiskop Andres Põder. Õpetaja Viilma tänas koguduse ja selle juhatuse esimehe Indrek Treufeldti nimel sõnadega: «Teie esitus kõlas tõelise katedraalikoorina.» Ühtlasi tunnustas ta dirigente selle eest, et nad on suutnud innustada inimesi laulma.
Juubelikontserti peeti küll praegu, koori tegelik sünnipäev oli aga 2010. aasta novembris. Kui Anne-Mai ja Ivar-Jaak Salumäe 1990. aastal oma teenistust toomkoguduses alustasid, asutas Anne-Mai kiiresti noorte kammerkoori, mis õpetaja Salumäe introduktsioonil juba lauluga kaasa teenis. Nimeks sai Laudate Dominum – Kiitke Issandat!
Kooris on aastate jooksul laulnud üle saja üliõpilase, koolilapse ja kogudusenoore. Klassikute, nagu näiteks Bach, Händel või Mozart, kõrval on repertuaaris kindla koha leidnud eesti heliloojate vaimulik looming, ent Anne-Mai Salumäe kirjutas ka ise oma koorile mitmeid laule.
Laudate Dominum on esinenud paljudes Eesti kirikutes, käinud korduvalt Soomes, lauldud on ka Taanis. Üks meeldejääv esinemine oli Helsingi toomkirikus, kus koos sealse kooriga lauldi Urmas Sisaski «Eesti missat». Muidugi on osaletud EELK vaimulikel laulupäevadel. 2004. aastal võeti osa vaimuliku laulupäeva õppematerjalide heliplaadi salvestamisest.
Anne-Mai Salumäe oli koori dirigendiks kümme aastat, tema mantlipärijaks sai Veljo Reier, kel ka kooriga nüüdseks juba kümme aastat koostööd seljataha on jäänud.
Anne-Mai juhataski koori pühapäeval esimest korda pärast kümne aasta pikkust pausi ja tundis sellest puhast rõõmu. Kas teda varsti jälle võiks koori eest leida või jääb nii, nagu ta ise ütles – siis, kui saan 70 –, näitab aeg. Laudate Dominumi dirigendile ja lauljatele tahaks aga soovida jätkuvat jõudu ja rõõmu Jumala kiituseks laulmisel.
Tiiu Pikkur

Laudate Dominum
On Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse segakoor.
Asutatud novembris 1990. aastal.
Lauluharjutused toimuvad neljapäeviti kl 17.30 koguduse kantseleis.
Teretulnud on lauljad kõikidesse häälerühmadesse!

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)