Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Lastepäev Torma kirikus

31.08.2007 | | Rubriik: Uudised

18. augustil toimus Torma kirikus lastepäev, mille viis läbi pühapäevakooliõpetajana töötanud Taime Põld Elvast, kelle esivanemad on olnud Torma koguduse liikmed ja kes käis Tormas õpetaja Jaan Muru ajal leeris.

«Laske lapsukesed minu juurde tulla, ärge keelake neid, sest niisuguste päralt on jumalariik!»

18. augustil toimus Torma kirikus lastepäev, mille viis läbi pühapäevakooliõpetajana töötanud Taime Põld Elvast, kelle esivanemad on olnud Torma koguduse liikmed ja kes käis Tormas õpetaja Jaan Muru ajal leeris.

Sarnane üritus toimus Põllu sõnul viis aastat tagasi ka Lohusuus kiriku 120. aastapäeva puhul. Eesmärgiks oli nagu Tormaski anda kohalikele lastele, ka neile, kes pühapäevakoolis ei käi, võimalus eakohasel viisil osa saada kodukiriku aastapäeva tähistamisest.

Pärast õpetaja ja õpilaste lühikest tutvumist arutleti teemal «Mis on ühist koolil ja kirikul» ning leiti, et nii koolitund kui jumalateenistus algavad kella helistamisega ja ametis on õpetaja. Lapsed pidid ka nimetama kümme k-tähega algavat kirikuga seotud sõna, mis ei valmistanud erilist raskust. Teati käärkambrit ja kantslitki.

Kodulootunnis tutvustas Torma koguduse esimees Peeter Keiv lastele Torma kiriku ajalugu. Lapsed panid ühistööna kokku Muonio kiriku mosaiikpildi, mille õpetaja Põld hiljutiselt Lapimaa reisilt kaasa oli toonud.

Koos käidi kiriku tornis. Erilise elamuse andis kellahelina kuulmine nii lähedalt ja kiriku torni müüridel oleva vana rukkivihu nägemine. Arvatakse, et Torma praegune kirik pühitseti pärast valmissaamist rukkimaarjapäeval, 15. augustil 1767 ja see rukkiviht võib olla kirikuga ühevanune.

Muusikatunnis tutvustas õpetaja Põld lastele orelit. Lapsed said pilgu heita ka oreli sisemusse. Üheskoos vaadati pilte raamatust «Eesti orelid» ja postkaarte Saksamaa orelitest ning lauldi vaimulikke lastelaule nii oreli kui klaveri saatel.

Lapsed said võimaluse lehitseda heebreakeelset Piiblit, mille lugemist alustatakse viimaselt lehelt ettepoole, ja kreekakeelset Uut Testamenti, kus püüti tähti ära tunda. Käest kätte käis ehtsast pärgamendist järjehoidja.

Järgnev tund toimus kirikuaias, kus õpetaja Põld näitas Maarja kuju juures lastele fotot ajast, mil see veel puuõõnsuses seisis. Seejärel asuti välja selgitama kirikuaia kõige jämedamat puud. Kuigi üle kahemeetrise ümbermõõduga puid on seal mitu, leiti kiriku külgukse lähedalt vaher, mille ümbermõõt on pea 2,5 meetrit.

Päeva viimaseks tunniks oli kunstitund, kus vaadati pilte erinevatest kirikuhoonetest, altaritest, kantslitest nii Eestis, Soomes kui mujal. Laste ülesanne oli joonistada midagi, mida nad näevad kodukirikus või siis oma kujutlus mingist kirikutornist. Pildid pandi üles kiriku võreuksele.

Huvitav ja tore suvepäev lõpetati altari ees ühiselt meie-isapalvega.

Torma kiriku toimkond tänab südamest Taime Põldu, kes lastepäeva korraldamise ettepaneku tegi ja selle tegusa päeva lastele ette valmistas.

Sügisest alustab uut õppeaastat pühapäevakool, kuhu on oodatud kuni 11aastased lapsed. Kallid vanemad, palun lubage ja tooge oma lapsi kiriku juurde.

Tiina Kattel,

Torma pühapäevakooliõpetaja

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)