Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Lahkus Venemaa patriarh Aleksius II

05.12.2008 | | Rubriik: Online artiklid

 

 

 

Täna hommikul suri vene õigeusu kiriku pea, Moskva ja kogu Venemaa patriarh Aleksius II.

Moskva patriarhaadi kiriku sisemiste suhete osakonna juht metropoliit Kirill on juba kutsunud kokku vene õigeusu kiriku üleilmse kogu Lunastaja kirikusse Moskvas, kirjutas RIA Novosti. Aleksius II suri pärast pikaajalist haigust oma Moskva-lähedases residentsis.

Täna õhtul toimub Nevski katedraalis kell 17 algava õhtuse teenistuse järel patriarh Aleksius II mälestusteenistus, ütles Eesti Päevaleht Online’ile Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu kirik. Mälestusteenistuse täpset aega on raske öelda, kuid see võib alata orienteerivalt kell 19.30.

“See on meie jaoks väga suur kaotus. Suri suur inimene, kes on väga palju head teinud nii vene kui ka eesti õigeusu kirikule," kommenteeris Eesti Päevalehele Tallinna ja kogu Eesti metropoliit Kornelius. "Ta oli siit pärit, teadis siinset olukorda ja kahetses väga mõnesid asju, mis siin juhtusid. Ootasime, et tuleks veel ükskord külastama, sest president on teda palunud. Nüüd peame ootama, kelle Moskva sinod valib ajutiseks patriarhi asetäitjaks, mis juhib kirikut kuni vene kiriku täiskoguni, kus valitakse uus patriarh. Ma ei ole kuulnud ja ametlikult keegi mulle ei ole seda kinnitanud.”kiriku käekäigu pärast. Ootasime, et tuleks veel ükskord külastama, sest president on teda palunud, aga ta kahjuks ei jõudnudki. Nüüd peame ootama, kelle juba praegu kogunenud Moskva sinod valib ajutiseks patriarhi asetäitjaks, mis juhib kirikut kuni vene kiriku täiskoguni, kus valitakse uus patriarh. Ma ei ole kuulnud ja ametlikult keegi mulle ei ole seda kinnitanud, nagu oleks Aleksius soovinud saada maetud Eestisse.”

Aleksius II, kodanikunimega Aleksei Mihhailovitš Ridiger, sündis Eestis 1929. aastal baltisaksa päritolu peres (saksa keeles: von Rüdiger), mis oli õigeusu omaks võtnud 18. sajandil, ja rääkis eesti keelt vabalt.

Vene õigeusu kiriku viieteistkümnendaks patriarhiks valiti Aleksius II 1990. aastal. Vaimuliku pühitsuse sai ta 1940. aastal Tallinnas, kui ta pühitseti diakoniks pärast kolmeaastase vaimuliku kursuse lõpetamist.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)