Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lääne praostkond toimib kui üks pere

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Märksõnad:  / Number:  /

Lääne praostkonna sinod kogunes Ridala koguduse majja, et kinnitada läinud aasta aruanne ja selle aasta eelarve, valida kirikukogu saadikud, kehtestada maksumäärad ja kõnelda kirikuelu probleemidest.

«Lääne praostkond on aastaid olnud üks tublimaid Eestis,» hindas peapiiskop Andres Põder, kes kiitis praostkonna head meeskonnavaimu ja koostööd, ühiseid ettevõtmisi ja koolitusi. Ühised väljasõidud aitavad töötegijail üksteist paremini mõista ja toetada. «Üks pere, kes ühiselt lahendab kiriku ees seisvaid probleeme,» ütles peapiiskop. «Rääkimata administratiivsest poolest, aruandlusest ja juhtimisest – eeskujulik praostkond.»
Ka praost Tiit Salumäe kiitis kogudusi selle eest, et aruanded on õigel ajal laekunud ja sinodil pole kunagi kvoorumi kokkusaamisega muret. Ridalasse kogunes 35 saadikut 43st.

Vabatahtlik töö ja tunnustamine
Praostkonnas on 16 kirikumuusikut, sh üks ansamblijuht, tutvustas muusikajuht Lia Salumäe muusikatööd. Muusikakollektiive on seitsmes koguduses 16st. Tugevam muusikatöö käib Haapsalus ja Lääne-Nigulas. «Hoidke oma väärtuslikke oreleid!» pani Lia Salumäe kolleegidele südamele. «Parem neid pidevalt hooldada kui lasta käest ära minna.»
Praost Tiit Salumäe ütles, et kogudused poleks suutnud nii palju korda saata, kui poleks vabatahtlikke ja Schmalkaldeni sõpruspraostkonna abi. «Põhitöö teevad vabatahtlikud laulukoorist, juhatusest ja nõukogust alates,» ütles praost ja pani südamele, et kogudused märkaksid tublisid töötegijaid: «Nii tugev ei ole keegi, et tunnustamist ei vaja.»
Salumäe pani veel südamele, et pühakojad oleksid igal ajal korras: «Mis ajal iganes inimene tuleb kirikusse, eeldab ta, et kirik näeb kena välja ja et ka stendid on korralikud.»

Valimised ja maksud
Sinod kehtestas praostkonnakassa maksu samal põhimõttel, nagu on kiriku kesk- ja solidaarsuskassa maks: 5% eelmise aasta liikmeannetusest. Tänavu teeb see 1,4 eurot iga annetaja kohta. Koguduse maksukoormus kokku on 20%, sellest 5% läheb praostkonnakassasse, 15% konsistooriumile.
Praostkonna nõukogus jätkavad praost Salumäe ja abipraost Leevi Reinaru, vaimulikest Kari Tynkkynen ja Lembit Tammsalu, ilmikuist Tiina Võsu ja Madis Kütt. Revidendina jätkab sinodi soovil Margus Jehe.
Kirikukogusse valis sinod Madis Küti, Leevi Reinaru ja Lembit Tammsalu. Nende asemikud on vaimulikud Kaido Saak ja Illimar Toomet ning ilmik Meelis Malk. Peapiiskop kõneles kristlike kõrgkoolide ühinemisest ja erakoolide avamisest. Tema sõnul tahavad lastevanemad kasvatada oma lapsi vaimsuses, mida nemad õigeks peavad ja mida riigikoolid ei anna.
«Kodu on koht, kust peaks usuõpetus alguse saama,» ütles Märjamaa õpetaja Illimar Toomet, kui sinodi arutelu kaldus koolide usuõpetuse teemale. «Kes siis veel, kui mitte meie ise oma eluga ei ole lastele eeskujuks. Kas usuõpetuse saamiseks peame lapsed kooli saatma?»
Lehte Ilves,
Lääne Elu
Pikemat intervjuud peapiiskop Andres Põderiga loe 4.–5. lk.