Esileht » Online » Online artiklid »

Kuuskemaa: Niguliste tagastamine tekitab paratamatult probleeme

03.11.2011 | | Rubriik: Online artiklid

ui Tallinnas Niguliste kirikus on muuseum, juhitakse seda muuseumi vajadustest lähtudes, kui see aga tagastada luterlikule kirikule, on ta primaarselt jumalakoda, rääkis kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa. "Paratamatult lähevad vastuollu museaalsed ja liturgilised funktsioonid, sest kuigi Urmas Viilma (EELK kantsler – toim) ütles hiljuti televisioonis, et tahaks teha 3-4 jumalateenist aastas, siis neid on ju tehtud praegu rohkemgi – kui Jaani kirik oli remondis, siis kõik pühapäevased jumalateenistused toimusid Nigulistes," tõi Kuuskemaa saates "Reporteritund" rääkides välja.

Seetõttu leiab kunstiajaloolane, et piisaks, kui kunstimuuseum teeks EELKga koostöölepingu, kuid muuseumistaatus säiliks, nii et muuseum oleks juhtival kohal.

Kui Niguliste peremeheks saaks luteri kirik, tekiks Kuuskemaa sõnul mitmeid küsimusi. Näiteks kuhu tuleb kiriku kantselei või kuhu läheb pastor riietuma ja oma dokumendid paneb.

"Kas käärkambrisse? Aga seal on meil ju vana hõbeda näitus, kas tuleb see välja lüüa sealt?" küsis ta. "Probleemid tekivad paratamatult. Need küsimused saaks lahendada lihtsalt koostöölepinguga, muuseum on alati olnud sõbralik kiriku suhtes ja meenutan, et isegi kõige vägevam oikumeeniline jumalateenistus, kui Johannes Paulus II käis siin, toimus Nigulistes. Ei ole olnud meil mingeid praeguse omandisuhte juures ja see võiks niimoodi ka edasi kesta".

Edasi ERR Uudistest.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)