Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Küüditamise mälestuspäev Haapsalus

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Haapsalu raudteejaamas etendub paastumaarjapäeval lugu küüditamisest. Repro25. märtsil tähistatakse Haapsalus küüditamise mälestuspäeva palvusega kl 12 Haapsalu toomkiriku ristimiskabelis. Teenib praost Tiit Salumäe. Kl 19 on raudteejaamas teatraliseeritud lavastus «Minekuteel».
Haapsalus puuduvad nüüdseks küll raudteerööpad, aga inimeste mälust ei ole kustunud nende päevade ja ööde õudused. Põlvkond, kes õnneks teab sündmustest ainult mälestuste või ajalooõpikute vahendusel, saab tajuda hetkeks, mis sel päeval toimus.
Kui eelneva aasta lavastuses «Me läksime koidikul…» oli põhirõhk asetatud küüditavatele, siis uuslavastus «Minekuteel» esitab konkreetsed numbrid ja faktid. Meie ise lasime viia inimesi endi hulgast – 1941 oli toimunud suurküüditamine ja aastate jooksul arreteerimisi – kui paljuke meid siis pärast sõda siia üldse alles jäi? Aga ikkagi oli ja tuli veel viia…
25. märtsil 1949 korraldati salajane suuroperatsioon «Priboi» (Murdlainetus). Nende inimeste tegemised, kes seda läbi viisid, pole andeks andmist väärt? … või on?
Lavastuses osaleb üle 50 tegelase: SEE teatri näitlejad, muusikakooli teatriklass, võimlemiskool Kirke, Läänemaa Kaitseliidu malev, Naiskodukaitse ja Kodutütred, üksikesinejad ning publik. Stsenarist ja lavastaja on Marina Sillaste, konsultant Mati Mandel.
Publiku abiga süttib lavastuses «põlev» tee ehk võtke etendusele kaasa küünal. Need, kes läksid koidikul sinnapoole, kust puhub tuul… Paljud neist jäidki sinna. Meie juurde tagasi tulid nende hinged ning usume, et nad tunnevad tänumeelt – meie siin oleme hoidnud oma maad, rahvast ja keelt. Me ei unusta midagi ega kedagi.