Esileht » Mitmesugust » Hingehoid »

Kus algab lootusetus?

22.02.2012 | | Rubriik: Hingehoid, Ühiskond

Möödunud kuul alustasime lehes nõuanderubriiki, mille käigus püüame toetada inimesi, kes ühel või teisel viisil on jäänud kimpu oma elu korraldamisega, ümbritsevate suhetega vmt.
Täname neid, kes oma asjust on kirjutanud, püüame saabuvatele kirjadele vastata ja probleemidega tegelda. Tänase loo avaldame perekonna nõusolekul, pereema nimi on muudetud.

Tea pere lugu

Tea elab maakonna väikelinnas majas, mis tema sõnul on jaotatud kahe omaniku vahel, Tea perele kuulub alumine korrus. Hoone ülalpidamise ja kommunaalkulud on jaotatud kahe omaniku vahel suulisel kokkuleppel. Teaga koos elavad kaks last – põhikoolis õppiv poeg ja gümnaasiuminoor tütar. Vanim poeg elab eraldi. Korteris elab ka Tea lahutatud abikaasa.
Tea on invaliidsuspensionil, sissetuleku moodustavadki tema pesnion ja lastetoetused ning vahetevahel ka eksabikaasa toetus. Endine abikaasa on olnud aastaid alkohoolik.
Kuid Tea sõnul pole tal olemasolevast elamisest minna mujale kui tänavale. Ka eksabikaasa saab invaliidsuspensioni, kohtu kaudu on talt välja nõutud alimendid, mida ta reaalselt maksta ei jõua.
Tea sõnul on suurimaks probleemiks hoone sanitaar­tehniline olukord. Torustik ja kommunikatsioonid on aegunud ega tööta korralikult, maja on vajunud, ruumid niisked, keldris on vesi.
Pere elab kroonilises rahapuuduses, eluaseme seisund on mõjunud halvasti pereliikmete tervisele. Aastate jooksul on olnud sagedased ülemiste hingamisteede haigused, põsekoopapõletik, põiepõletik. Teal on südameprobleemid, ravimitele kulub suur osa sissetulekutest. Kogu pere tarvitab sageli valuvaigisteid.
Toetajate võrgustik on perel suhteliselt olematu. Kohalik sotsiaalhoolekande asutus ootab sotsiaaltoetuste määramiseks täpset dokumentatsiooni, mida pere ei suuda sageli esitada. «Kogu positiivne energia, mida väljastpoolt ammutame, asendub kodus lootusetusega.» Tea on kristlane ning kohalikus koguduses hinnatud kaaslane.
Ta on aktiivne organiseerija ning koguduseliikmetel ei ole tegelikult aimu, milline on Tea probleemide ulatus. «Tea lapsed on nutikad ja andekad,» kiidab üks koguduseliige. 
Tea pere probleemid on kasvanud aastaid ning need on väga mitmekihilised, hõlmates nii sotsiaalseid, majanduslikke, psühholoogilisi, juriidilisi kui ka religioosseid aspekte.
Olen tänulik, et Tea on olnud nõus oma probleemidega tegelema ja seda ka siinse rubriigi vahendusel jagama. Esmajärjekorras pean oluliseks ühist arutelu pereringis võimalikest edaspidistest arengutest.
Oluline on kinnitada kas või vähest positiivset, mis pidet pakub. Tea pere probleemide lahendamiseks loome meeskonna, kelle abiga loodame olukorras muutuse tekitada ning luua toetusvõrgustiku.
Ka teie küsimused ja probleemid on oodatud aadressil mari.paenurm@gmail.com.
Mari Paenurm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)