Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Kunstniku visuaalne jutustus maailmast ja elust

14.03.2012 | | Rubriik: Kultuurielu, Persoon kaasajast

Raul Meel tutvustab Viimsi kirikus avatud näituse ideed.  Arho TuhkruViimsi kirikus on 4. maini avatud kunstnik Raul Meele isikunäitus «Valge piir. Punane piir». Näha saab kümmet akrüülmaali, tegu on osaga möödunud suvel Tallinnas Munkadetaguses tornis vaadata olnud näitusest.

Kunstnik Raul Meel ütleb, et kõnesolevaid maale tuleb vaadata süvenedes. Näitus on «isiklikult maaliline, teravalt veretundlik, elutundlik, armastusetundlik, piiritundlik, identiteeditundlik, loodusetundlik», kasutades ka luuletajana tuntud autori sõnu.
«Need maalid ei anna ennast silmapilk kätte, aga edaspidi nad justkui tõmbavad vaataja endasse. Piir tähendab algust ja otsa, ta on kuidagi seotud korraga,» tutvustab Raul Meel oma näitust.
Näituse korraldaja Erkki Juhandi ütleb, et tegu on minimalistlike, õhuliste ja Raul Meelele omaste abstraktsete maalidega, mis on teedrajavad, sest pole maalitud mitte pintsli, vaid harjastega.
«Raul Meel on kui kristlik tunnistaja – sõnumi edastaja ja vahendaja. Tema maalid on tundlikud, lihtsad, maalitehniliselt täiuslikud, neil pole midagi ülearust ning mõjuvad siinse pühitsetud kirikuruumi valgel taustal imeliselt ja harmooniliselt,» ütleb kunsti armastav Juhandi, lisades avatud väikese näituse kohta: «Minule tundub, et ka väike võib olla suur.»
Aasta tagasi 70. sünnipäeva tähistanud filosoofilise mõttelaadiga Raul Meel on ühiskonna aktuaalseid küsimusi lahendanud kunsti tasandil. 2008. aastal on ta kirjutanud: «Kunstnikud on erilise andega inimesed, kes on oma annet, kujunditega mõtlemise võimet arendanud läbi elu ja nad ei tee seda mitte niivõrd isikliku lõbu ja mõnu pärast, kuivõrd selleks, et olla aktiivselt toimuvas suhtes ühiskonnaga.»
Raul Meel on lõpetanud TPI energeetika erialal ja omandanud kunstnikuoskused omal käel. Teda on tunnustatud Kristjan Raua nimelise kunstipreemia ja Valgetähe IV klassi teenetemärgiga. 2009. aastal kinkis Raul Meel luteri kirikule kolmeosalise teose «Trinitatis», kus kasutab Kristuse kannatusi ilmestavat okaskrooni motiivi.
2014. aastal tuleb Kumus Raul Meele retrospektiivnäitus. 
Rita Puidet 

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)