Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kuidas jätkata, see on küsimus

08.06.2011 | | Rubriik: Kirikuelu, Uudised

Praosti ja abipraosti valimine toob sinodiliste keskele elevust. Hääletuskasti juures on (paremalt) praost Teet Hanschmidt, praostkonna raamatupidaja Lea Ruisu ja abipraost Tõnu Linnasmäe.  Liina Raudvassar
Sinodihooaega jäi lõpetama EELK väiksema, Järva praostkonna sinod Koerus, kus hääletati praostiametit jätkama Teet Hanschmidt ja abipraostiks valiti Tõnu Linnasmäe.

Maarja-Magdaleena kirikus vaimuliku osaga sisse juhatatud päev jätkus sinodikoosolekuga kohalikus kultuurimajas, millest võtsid osa peapiiskop Andres Põder, praostkonna 12 koguduse esindajat, teiste hulgas 11 vaimulikku.
Iseseisvana või mitte
Huviga kuulati Teet Hanschmidti praostiaruannet, milles optimistlikku tooni kippus varjutama mure praostkonna väiksemate koguduste tuleviku pärast. Praost keskendus 71 liikmesannetajaga Anna, 58 annetajaliikmega Käru ja 42 annetajaliikmega Vahastu koguduse küsimusele, pärides, kuidas oleks mõistlik edasi talitada. Ehk kas kõigest hoolimata jätkata iseseisvate kogudustena või liituda mõne sobiliku naaberkogudusega.
«Kas poleks juba aeg lõpetada haldussuutmatute koguduste, konkreetselt siis Anna, Käru ja Vahastu iseseisva juriidilise isiku staatus ning liita need filiaalide või kuulutuspunktidena mõne suurema (ema)kogudusega?» küsis praost. Ta leidis, et nimetatud kogudustel pole mõtet koostada arengukava, sest peale taandarengu pole võimalik midagi «lubada».
Teema on aktuaalne, kuna Anna kogudust teeniv Jaanus Klaas palub ennast vabastada koguduseõpetaja ametist 1. juulist, jätkates vaimulikuna vanglakaplanaadis. Vahastu ja Käru kogudust teenib hooldajaõpetajana praost Hanschmidt ise. Peapiiskop Põder soovitas kaaluda võimalusena kirikukogu kevadistungjärgul muudetud kirikuseadustiku punkti, mis lubab kahel või enamal kogudusel palgata ühise õpetaja.
Põhjust rõõmu tunda
Vaagides 2010. aastat puudutavaid arvnäitajaid, oli praost Hanschmidtil mõndagi rõõmustavat teatada. Näiteks suurenes liikmeannetuste kogusumma 8408 krooni võrra, olles kokku 655 145 krooni. Vähenenud on aga kohalikelt omavalitsustelt, sponsoritelt ja välisannetustelt laekunud summad. «Viimase kolme tuluallika kahanemine näitab, et järjest rohkem peavad kogudused toime tulema oma tegevusest saadava rahaga,» rõhutas praost.
Koguduste elujõudu näitab armulauale võetud inimeste, nii kirikus kui kodus, arvu suurenemine, samuti oli mullu ülemullusest rohkem ristitavaid ja leeritatavaid. Kõige rohkem ristiti (24 inimest) Koerus ja konfirmeeriti (16 inimest) Tapa koguduses.
Peapiiskop Põder, kes kinnitas, et naudib alati Järva sinodikoosolekul viibimist siin valitseva kristliku ligimesearmastuse pärast, vastas kohapeal algatatud küsimustele.
Liina Raudvassar

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)