Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Kui kitsikuse aegadest saab tänu

15.06.2011 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Mirjam ja Arne Lagus on Eestis tihedad külalised ning on teinud siinsed paigad tuttavaks ka oma lastelastele. Mari Paenurm EELK tänu oli Ameerikast vastu võtma tulnud ka Mirjam Lagus, kes on endisaegse Martna koguduse õpetaja Samuel Eduard Linnu üks tütardest.
Väikeste lastega pere lahkus Eestist 1944. Viimases jutluses 1944. a 17. septembril Martna kirikus kasutas õpetaja Lind teksti 50. psalmist «Ja hüüa mind appi ahastuse päeval; siis ma tõmban su sellest välja ja sina annad mulle au!».
Lindude pere oli Geislingeni põgenikelaagris ning asus siis ümber Ameerikasse Minneapolisse, kus isa oli vaimulikuna ametis 1993. aastani.
Mirjam Lagus käis koos perega Eestis 1990ndate algul ning tasapisi koorus mõte aidata koguda raha laguneva Martna kiriku katuse ja torni remondiks. See tähendas organiseerimist ja isiklikku suhtlemist. Tööd toetasid annetustega sajad kaasteelised Ühendriikides. Suurele annetusele panid oma osa juurde koguduseliikmed ja riik muinsuskaitseameti kaudu ning 2001. aastal peeti tänujumalateenistust.
Oma mälestusi on Mirjam Lagus jaganud Ameerikasse põgenenud eestlaste ingliskeelses kogumikus. «Minu emale ütles kord keegi, et küll sinu elu on olnud huvitav ja seiklusrikas,» rääkis ta, «aga see pole olnud seiklus.»
Martna kirikule annetanute hulgas oli ka Arold Pärnama, kes kirjutas kirikule annetades niisugused read: «See 500-aastane kirik on nagu imelaps, mida Taevaisa on hoidnud selleks, et inimesed saaksid siin sadade aastate jooksul palvetamas käia. Seepärast peab ta jääma ka tulevastele põlvedele.»
Mirjam Lagus ütles, et tunnustus, EELK aukiri, on talle ootamatu, kuid ta on tänulik kõige eest.      
Mari Paenurm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)