Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kristlikud arstid rääkisid meediku vaimulikust varustusest

31.10.2012 | | Rubriik: Kirikuelu

Mis on valu ja kuidas vähendada patsiendi kannatusi, sellest kõneldi 27. oktoobril Tartus Eesti Kristlike Arstide Ühingu (EKAÜ) sügisseminaril.

Pauluse kiriku krüpti kogunenud kristlike meedikute nägudelt võis välja lugeda rahulolu. Nii korralise sügisseminari alguse kui äsja lõppenuks tunnistatud üleriigilise meditsiinitöötajate streigi pärast.
Ühenduse juhatuse liige, perearst Katrin Luhamets ütles tere tulemast oma kodukirikusse. «Meie selja taha jääb urnide sein, sisuliselt surnuaed,» tutvustas ta kiriku krüpti rajatud ruume, poolteist kuud tagasi valminud kolumbaariumi ning konverentsikeskust.
Konverentsi, mille teemaks oli «Arsti vaimulik varustus ja palliatiivne ravi», peaesinejaks oli Šotimaalt dr James Martin Leiper, kes hospiitsis töötades on oma erialalt palliatiivravi arst.
Kuidas palliatiivselt (ajutiselt kergendavalt, leevendavalt – toim.) aidata neid patsiente, kel väga suure tõenäosusega ei ole enam paranemislootust, see on dr Leiperi kinnitusel hospiitsis töötavale meedikule suureks väljakutseks.
Dr Leiper kirjeldas oma igapäevatööd meditsiiniasutuses, kus aasta ringi on 600 patsienti ja iga päev keegi sureb. Samuti andis ta ülevaate, kuidas toetatakse kaugelearenenud vähkkasvajaga, HIVga või motoorikaprobleemidega patsientide lähedasi, k.a alaealisi lapsi, ja aidatakse neil mõista lähenevat paratamatust.
Dr Leiper selgitas, et viie miljoni elanikuga Šotimaa hospiitsidest on 60% heategevuspõhised, see tähendab et voodikoht patsiendile on tasuta ning asutuse eelarve toetub annetustele. «Kuna see töölõik sai alguse just tänu kristlastele, põhinebki see heategevuslikul põhimõttel,» selgitas külaline.
Juba 20 aastat tegutsenud, 1991. aastal asutatud EKAÜ ühendab Eesti arste, hambaarste, proviisoreid ja arstiteaduskonna üliõpilasi.
Kutseühingu tegevussuunaks on aidata kristlastest meedikuid lähtuda oma igapäevatöös kristliku eetika seisukohtadest ning kujundada ühiskondlikku hoiakut kristlike eluväärtuste ausse tõstmisel inimese tervise ja meditsiiniga seotud valdkondades.
EKAÜ-l on 80 liiget, tavaks on saanud koguneda vähemalt kolm korda aastas, kevadel, sügisel ja jõulude ajal.
Liina Raudvassar

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)