Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kotimaa peatoimetaja: Meie leht on kriitiline, kuid solidaarne

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Ajaleht Kotimaa on kiriku hääl, kuid mitte kiriku häälekandja – nii iseloomustab  suurimat kristlikku ja  üht suurimat ajalehte Soomes üldse selle peatoimetaja Olav S. Melin. Hiljuti 100aastaseks saanud nädalalehe juht on veendunud, et kristlikku ajalehte tuleb teha täpselt samade reeglite järgi kui teisi lehtigi.


Peatoimetaja Olav S. Melin hindab ajakirjanduses avatust ja sõltumatust, head kristlikku ajalehte tuleb teha samuti kui ilmalikkugi.

 «Kotimaa on kristlik ajaleht, kuid iseseisev ja sõltumatu. Meie suhe kirikusse on kriitiline, aga solidaarne. Teistsugune ajakirjandus ei oleks läänemaailmas usutav,» selgitab teist aastat Kotimaa peatoimetajana töötav Olav S. Melin, kes varem töötas viis aastat Rootsi  ajalehe Kyrkpressen juhina. Ehkki kirik kuulub ajalehe omanike hulka, ei tohi omaniku roll ajalehe sisu mõjutada, on Melin veendunud. Peatoimetajana on tal vaja oma ajalehe sõltumatust aeg-ajalt ka kaitsta.

Mis teemasid lehes praegu käsitletakse?

Kõigepealt oleme hea uudisteleht. Räägime nii kiriku siseuudistest kui ka sellest, mis juhtub teistes kirikutes üle maailma.  Meil on väga vilgas teoloogiliste küsimuste arutelu. Peame oluliseks, et ka n-ö poliitiliselt ebakorrektsed seisukohad tuleksid esile, sest nii sünnivad pingelised debatid. Soome kirikus arutletakse ikka veel naiste ordineerimise üle.

Üheks «palavaks» teemaks on samasooliste kiriklik õnnistamine. Meie kirikus on   moodustatud seda teemat uuriv töörühm, mis oma otsuse sel aastal peab teatavaks tegema ja selle kirikukogule arutamiseks esitama. Kuid ma ei usu, et kirikukogu oma seniseid seisukohti muudaks. Rootsis kirik küll õnnistab samasoolisi paare, kuid mingist laulatusest ei ole juttugi.

Rootsi peapiiskop Hammar astub ametist ennetähtaegselt tagasi, kas sel võib olla mingit seost homopaaride õnnistamisega?

Peapiiskop Karl Gustav Hammar jääb pensionile tõesti paar aastat varem, kuid  oma abikaasa haiguse tõttu. Jutud selle sammu seotusest homoteemaga ei pea paika. Samasooliste üle on Rootsi kirikus vaieldud juba 1975. aastast alates, see on vana teema.

Äsja lõppes Kotimaa kolmepäevane seminar Tallinnas. Mida arutasite?

Peame juba kolmandat aastat järjest talveseminari Tallinnas. Seekord olid koos nii oma töötajad kui ka lehe kaastöölised. Seminar oli kaheosaline: esiteks teoloogiline (sümbolid ja müstika luteri kirikus) ja teiseks vahendati informatsiooni ajalehe majandusseisu kohta.

Meie leht on üks Soome suuremaid, tiraa� on 50 000, töötajaid on sadakond ja kaastöölisi kõikjal Soomes. Sel aastal asutasime uue ajalehe Ilo, mis mõeldud just tavalisele koguduseliikmele. Kotimaa on rohkem nende väljaanne, kes kirikuasjade üle otsustavad. Sellest kõigest rääkisime seminaril oma kaastöötajatele ning kuulasime nende arvamusi.

Kas Kotimaa arutleb ka laiemalt ühiskonnaelu teemadel?

Jah, kindlasti. Kajastasime näiteks üsna laialt presidendivalimisi. Intervjueerisime presidendikandidaate. Just meie ajaleht tõstis enne valimisi esile väärtushinnangute küsimused. Ja selgusid erinevused: kui Tarja Halonen hindas enam solidaarsust ja kokkukuuluvust, siis Sauli Niinistö üksikindiviidi vabadust ja ettevõtlust.

Olav S. Melin on seotud olnud ka Eesti Kiriku uuestisünniga, olles ajalehe taasilmumisel üks nõustajatest.

Tiiu Pikkur