Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Koos perega Kanadas kogudust teenimas

/ Autor: / Rubriik: Portreelood, Uudis / Number:  /

Enn ja Mirje Auksmann koos laste Maarja, Joosep Felixi ja Johannesega Cathedral Grove’i põlismetsas Kanada suurima puu juures Vancouveri saarel. ERAKOGU

Pärnu Eliisabeti koguduse õpetaja praost Enn Auksmann oli koos perega 19. juunist 10. augustini Kanadas Vancouveris.
Kauge lähetuse põhjuseks oli kokkulepe Vancouveri eesti koguduse õpetaja Walter Johansoniga tema asendamiseks puhkuse ajal.

Tegeliku eluga tutvudes
«Kuna ettepanek langes ühte sellega, et mul oli saada kahe aasta puhkus, siis oli võimalik kaheks kuuks ära tulla. Ja koos perega saime minna seetõttu, et mu abikaasa on lapsepuhkusel,» selgitab praost pika eemaloleku võimalusi. «Tegemist on nii ajaliselt kui rahaliselt väga mahuka ettevõtmisega, kuid suure osa kuludest saame tagasi töötasu arvel, mis mulle ja abikaasale, kes asendas organisti, on makstud. Aga pidime päris palju ka ise raha koguma, et sõit võimalikuks osutuks.» Enn Auksmann on tänulik oma koguduse töötegijatele, abipraost Tõnu Taremaale ja  organist Jaanus Torrimile, kes tema äraolekul asjade korraldamisel kindlasti rohkem vaeva nägid.
Peamiseks tööülesandeks oli Enn Auksmannil jumalateenistuste pidamine. Pühapäeviti käib kirikus umbes poolsada inimest. «Vancouveri eesti kogukond on ametlikel andmetel 2000-, kohalikule õpetajale teadaolevalt umbes 600-liikmeline,» täpsustab praost.
 
Sõbralikud kohtumised
Auksmannidel oli võimalus inimesi külastada. «See oli suurepärane, sest tegi võimalikuks ühiskonna tegeliku tundmaõppimise. Mööda tänavaid jalutades ja sõites, muuseume külastades ning loodust imetledes jääb tegelik elu siiski kaugeks.»
Enn Auksmann toob välja erinevuse võrreldes Toronto eestlastega. Näiteks räägitakse Vancouveris omavahel palju rohkem inglise keelt ja 10–20aastased eesti päritolu noored ei oska enamasti sõnagi eesti keelt.
«Aga kõik on väga sõbralikud ja tunnevad huvi  Eesti vastu,» lisab ta. «Üks noor neiu, kes koos oma emaga sel aastal esimest korda Eestis käis, arvas, et tahab Saaremaale kolida. Ma ütlesin talle selle peale muidugi, et mingu vaadaku enne Hiiumaa üle…»
Sõbralik kohtumine oli perekonnal Elsbeth Piiriga, kes kuulub anglikaani kogudusse. «Selle koguduse olukord on väga keeruline, sest nad püüavad jääda kindlaks piibellikule alusele ega ole nõus kiriku juhtkonna liberaalsete sammudega (nt samasooliste abielu) ning peavad seetõttu võitlema kirikuvalitsuse püüdega jätta nad ilma oma muust varast,» täpsustab Enn Auksmann.
Elu Kanadas andis huvitavaid kogemusi ning õpetas tundma armsaid ja külalislahkeid inimesi. «Eriline tänu kuulub Kaulide abielupaarile, kelle juures peaaegu kogu aja elasime,» ütleb Enn Auksmann.

Sirje Semm