Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Kontserditulu läheb Leesi kiriku maalide jaoks

07.01.2009 | | Rubriik: Kultuurielu, Muusika

Eesti Kammerkooride Liit on 2004. aastast alates jõuluootuskontsertide tuludega toetanud mõne Eesti kiriku restaureerimist.
Möödunud aastal koostöös Tallinna Filharmooniaga korraldatud «Viva oratorio!» kontsertide tulust annetatakse 10 000 krooni väikese Leesi kiriku maalide restaureerimiseks.
Leesi Katariina koguduse hooldajaõpetaja Jaanus Jalaka sõnul saadakse restaureerimisega algust teha kohe, kui raha laekunud. «Oleme tegelnud hinnapakkumiste hankimisega, kuid et konkreetseid pakkumisi veel laekunud pole, ei oska ka öelda, palju see maksma läheb.
Maalid on vanad ja vajavad hädasti taastamist, seetõttu oleme tänulikud muinsuskaitseameti kunstimälestiste ekspertnõukogu liikmele Kais Matteusele, kes Leesi kiriku maale kammerkooride liidul toetada soovitas.»
Esimene maalidest, tundmatu kunstniku poolt viiest püstlauast tahvlile maalitud kompositsioon Ristilööduga ning risti all seisva kolme leinajaga on tõenäoliselt kunagine Juminda rannakabeli altarimaal, sobides pärinema kabeli ehitamisajast 1678.
Teise, arvatavasti 18. sajandist pärit maali «Kristus ristil» autoriks on Tõno Mick ning see pärineb samuti Juminda kabelist nagu muudki Leesi kiriku vanimad kunstiesemed (puidust, ülesepistatud rahapakk, imeline kogu väga vanu laualühtreid, mitu tinakarikat ja -leivikut).
Barokiajastule omaselt paatoslik maal kujutab Kristust ristil ja ristijalamile nõjatuvat põlvitavat kolla-sinises rüüs naisfiguuri (Maarja Magdaleena?), kes mõlema käega hoiab valget rätikut nii, et sellesse nõrguvad verepiisad Ristilöödu läbinaelutatud jalgadest.
Jõuluootuskontsertide sari jätkub ka sel aastal, pakkudes võimalust häälestada end sajanditaguste ja tänapäevaste lauludega ning ühtlasi annetada Eestimaa kirikute heaks.
«Kammerkooride liit plaanib igal juhul traditsiooni jätkata. Kas me seda koos Tallinna Filharmooniaga teeme, pole kindel, seekord meie kontsert lihtsalt sobis nende sarja «Viva oratorio!»,» lausus liidu vastutav sekretär Katrin Puur.
2004. aastal toetati kontsertidega Tartu Jaani kiriku renoveerimist, järgnevatel aastatel Risti kiriku tornikella taastamist, Hanila kiriku altariseina restaureerimist ning Viljandi Pauluse kiriku vitraažakende taastamist.
Toetust vajavad kirikud valitakse välja koostöös muinsuskaitseametiga.

Merje Talvik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)