Esileht » Uudis » Uudised »

Kolm uut kella

09.11.2010 | | Rubriik: Uudised

Maarja nime kandval kellal on Lutheri roos ning tekst «Minu hing ülistab Issandat». Misjonipüha eelõhtul tõmmati uued kellad Kuu-salus torni, ka orelimeister Toomas Mäeväli ja õpetaja Jaanus Jalakas panid käed külge. Mari PaenurmUsupuhastuspühast helisevad Kuusalu Laurentsiuse kiriku tornis kolm uut kella, kutsudes inimesi meeleparandusele, palvele ja ühisele teenistusele. Või lüües hingekella.
Lisaks neile on tornigaleriis väike vana kell, mis nüüd tunnikella funktsioonis ja ajanäitaja sihverplaadiga seotud. Vana suur kell puhkab aga reservis torni all.
Kogu töö üks eestvõtjaid on Kuusalus elav orelimeister Toomas Mäeväli, kes self-made man’ina on toonud Eesti erinevaisse kirikuisse 23 kella. Ilmselgelt ei ole see pelgalt hea äriidee, vaid kaunitest ideaalidest kantud visioon ja tarkus. Kiriku kellal on oma funktsioon, see annab ümberkaudseile märku neist väärtustest, mida kristlik sõnum kannab.
Et Toomas Mäeväli on oma ala tõeline meister, annab tunnistust kas või see, kuidas ta usupuhastuspühal kellade õnnistamise piduliku jumalateenistuse järel pidas oma tagasihoidlikul moel nagu möödaminnes ühise lõuna juurde loengu kirikukellade hingeelust. Ta rääkis, millised on kellavalu erinevused sõltuvalt sellest, kas kell on mõeldud kellamänguks või lihtsalt kirikukellaks, kuidas liiguvad helid kella sees jne. Orelimeister ise on toonud paljud kellad Saksamaalt, ta on hästi tuttav sealsetes valukodades tehtavaga.
Muide, esialgse plaani kohaselt pidid vastsed kellamehhanismid jõudma Eestisse Leedu laeva Lisco Gloria pardal, millel toimus põleng ning kus hulk kaupa hävis. Õnneks olid kellamehhanismid terminali nurka maha ununenud.
Kuusalus on uutele kelladele mõeldud 1998. aastast, mil omanikule tagastati Viljandi Jaani kiriku kell (lõi Kuusalus 1952. aastast) ning ka teiste kellade tervis polnud enam kiita.
Saksamaa Vestfaali Petit & Gebrüder Edelbrock valukojas valatud kellad on saanud oma nime kihelkonna kirikute kaitsepühakute järgi. Suurim, Laurentsius, kaalub 380 kg ja lööb si-bemollis, keskmine, 250kilone Maarja re-bemollis ja väikseim, 100kilone Katariina sol-bemollis. Need on Kuusalu, Loksa ja Leesi kiriku kaitsepühakute nimed ning häälestatud vastavalt tunnikella kõlale.
Projekti rahastab PRIA, omaosaluse tasus Kentmanni perekonna ühing Saksamaalt, kelle esivanemad on olnud ka kohaliku kiriku hingekarjasteks.  
Kellad paigaldas Mäeväli Orelitöökoda OÜ oma meeskonna ja abilistega ning õnnistas emeriitpeapiiskop Kuno Pajula. Pidulikul jumalateenistusel teenisid pastor loci Jaanus Jalakas ja Tartu Maar-ja koguduse õpetaja Peeter Paenurm. Kohalik õpetaja lubab endale kodustest toimetustest nüüd veidi puhkust ning teenib rahvast teispool Atlanti. Kuusalus teenib novembris Los Angelese eesti koguduse õpetaja Jüri Pallo.  
Mari Paenurm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)