Esileht » Uudis » Esileht »

Kolga-Jaani kirikus lisa vanadele maalidele

17.12.2003 | | Rubriik: Esileht, Kirikuelu

3. advendipühapäeva, 14. detsembri jumalateenistusel pühitseti Kolga-Jaani Johannese kirikus juba mõnda kuud pühakoja rõdurinnatist kaunistanud Jüri Kase maalid.
Pühitsuskõnes ütles koguduse õpetaja Ants Tooming, et inimese otsinguid Jumala tõdede juurde toetab ja aitab kõik, mida Jumal on loonud ja läbi andide inimestesse pannud.
Üks anne on kõneleda pintsli ja värvide keeles nii, et saadud pildid tooksid Jumala tõdesid inimesele lähemale. Jüri Kase loodud abstraktsete maalide grupp «12 apostlit» said oma pühitsuse ja seeläbi ka kõik kirikulised.
Piltide saamislugu

Umbes 230 aastat tagasi maalis kunstnik J. C. Kühle kiriku orelirõdu sisemisele rinnatisele kümme Vana Testamendi ainelist barokkstiilis õlimaali, mis on kaunistanud kirikut tänaseni. Ent maalimata oli jäetud kuus eesmist rõduplaati – justkui selleks, et tulevased põlved saaksid jätkata.
Kunstnik Jüri Kask ütles, et idee ja inspiratsiooni maalide tarvis sai ta ühest suvisest jutuajamisest õpetaja Toomingaga. Ideest teostuseni kulus aastajagu päevi. Maalimisele eelnes periood, mil kunstnik tegi erinevaid kavandeid ja joonistas läbi kogu kirikuruumi, et uued maalid sobituksid olemasolevasse interjööri; et uus looming ei läheks dissonantsi, ent mõjuks siiski kontrastsena.
Abstraktse laadi uutele maalidele valis kunstnik aga selleks, et erinevatel ajastutel loodud pildid ei hakkaks kõrvuti paiknedes üksteisega võistlema, vaid oleksid tasakaalus, tuues esile üksteise erilisuse.
Suurde maailma

Kunstnik Jüri Kask on pärit Kolga-Jaani vallast Odiste külast. Tema töid tuntakse hästi maailma kunstiringkondades. Viimased viis suve on Jüri Kask osalenud Austrias kuuajalistes töörühmades, millest võtavad osa kunstnikud üle maailma. Läbi selle on tema tööd jõudnud erinevatesse paikadesse Brüsselist ja Strasbourgist kuni Istanbuli ja Shanghaini. Mõni aasta tagasi ostis USA New Jersey kunstimuuseum temalt eksponeerimiseks 10 tööd.
Pidulikkus läbi värvide ja muusika

Kolga-Jaani kodukirik on esimene sakraalpind, kuid viieteistkümnes ühiskondlik koht, kus kunstnik Jüri Kase looming on püsivalt eksponeeritud. Lisaks maalimisele õpetab kunstnik Tartu ülikooli filosoofiateaduskonna kunstide osakonnas noori kunstnikke.
Teenistusele järgnes hetk, mil maalide autor kutsuti koguduse ette, et teda tehtu eest tänada. Esimene tänu kunstnikule tuli koguduselt ja selle andis koguduse nimel üle õpetaja Tooming. Kunstnikku olid tervitama tulnud ka Kolga-Jaani vallavanem Kalevi Kaur ja Viljandi Omavalitsuste Liidu kultuuri- ja noorsoonõunik Ele Saar.
Jumalateenistusele lisas värve ja pidulikkust õrnahäälne tütarlasteansambel Pärl Aegviidu kogudusest. Nende hingestatud muusikat jätkus ka teenistusele järgnenud koosolemisele koguduse pastoraadis.
Loo autor on tänulik võimaluse eest osaleda värvide- ja muusikarohkel jumalateenistusel ja kinnitab, et kirikut ja temas peituvat mitme sajandi jooksul loodud ilu tasub vaatama minna.
Meeli Pärtelpoeg

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)