Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Kogukonnas on jõudu

19.06.2013 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Juba kaks tuhat aastat tagasi kogunesid jüngrid Jeesuse ümber, moodustades sarnaselt mõtleva grupi. Mudel on lihtne ja töötab ka praegu – egas muidu poleks meil ohtralt mittetulundusühinguid, seltse või klubisid. Olgu tegu mis tahes ala või ettevõtmisega, mis inimesi ühise eesmärgi nimel liidab. Näiteks laulukooriga.
Kogukonna jõu lõhkumist kasutas võõrvõim 72 aastat tagasi, kui otsustas okupeeritud aladelt välja viia kümneid tuhandeid inimesi. Seda räiget kuritööd meenutades heiskasime möödunud nädalal hoonetele leinalipu. Kaval plaan kandis oma eesmärki ja paraku pikaks ajaks, võib-olla veel pikemaks, kui selle kavandajad oskasid arvata. Aimu selle mõjust võib saada maapiirkondade elu jälgides.
Muidugi on väljaränne linnadesse olnud märgatav, nii 1950ndatel kui ka viimasel kümnendil. Ometi on mõnes paigas elu stabiilsem ja vaimurikkam. Tänu säilinud kogukonnale, kelle meelsus ja arusaamad on mõjutanud aastakümneid paiga vaimu ning teevad seda jätkuvalt.
Elujõulised on need paigad, kus elab kasvõi mõni «tugevate juurtega» ettevõtlik inimene, kes oskab, suudab ja tahab hoida kohaliku elu elava ja elamisväärse, koondades enda ümber teisigi. Meenuvad Hageri, kus äsja peeti kihelkonnapäevi, Avinurme, Järva-Jaani, kus panustatakse paiga arendamisse ja kohalike inimeste koostöösse ning tunnustamisse. Või Tartu, kus kevaditi peetakse Supilinna, Ülejõe ja Karlova linnaosa päevi.
Oma elupaiga väärtustamise nimel nähakse vaeva Tallinnas Mustamäel, kus ennekõike sealsetele inimestele plaanitakse ehitada kirik. See on ilus ettevõtmine, mis rikastab kõigi eestimaalaste elu. Meie võimalus on palvetada kiriku valmimise eest ja suurendada sellega kogukonna vaimu.
Rita Puidet  

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)