Esileht » Online » Online artiklid »

Kogudus tahab kirikust leitud mündikogu endale

05.07.2013 | | Rubriik: Online artiklid

Muinsuskaitseameti arheoloogiamälestiste eksperdinõukogu esimehe Valter Langi sõnul on Harju Risti kiriku põranda alt leitud mündikogu saatus tänaseni segane – seaduse järgi kuulub leid riigile, kuid kultuuriministeerium näeb münte koguduse omandina.

“See seab kahtluse alla kogu ekspertide töö,” leiab Valter Lang. Seadusejärgselt kuuluvad arheoloogilised leiud riigile. Juba väljakaevamiste eel on täpselt teada, kellele konkreetselt leiud lähevad.

“Harju Risti kiriku põranda vahetamisel väljatulevad leiud pidid minema Harjumaa muuseumile. Riik aktsepteeris seda enne väljakaevamisi,” ütleb Lang.

Ta ei tea, kas Risti kogudus on mündikogu suusõnaliselt või kirjalikult endale taotlenud, kuid kuna tulevikus on planeeritud uurimistöid mitmes kirikus ja kirikuaias, võib ühe leiu kogudusele andmine luua ohtliku pretsedendi. “Muinsuskaitseameti eksperdinõukogu annab maapõues peituvate ja riigile kuuluvate leidude kohta hinnangu. See pole üldse kultuuriministri pärusmaa, tavaliselt tema ei sekku sellistesse asjadesse,” räägib Lang.

Risti koguduse õpetaja Annika Laatsi sõnul on põrandavahetamise käigus välja tulnud mündid kunagi nende koguduse liikmete, kohalike inimeste esivanemate poolt kirikusse jäetud ja nende taskust pärit. “Oleme tõesti esitanud taotluse, et kõnealune mündikogu saaks meie omaks,” räägib Laats ja on tänulik, et kultuuriminister Rein Lang nende püüdlust toetab.

Edasi loe Õhtulehest.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)