Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kogudus sai erilise kingituse Saksamaalt

03.12.2008 | | Rubriik: Kirikuelu

Saksamaalt jõudis Järva-Jaani samas pastori pojana sündinud kunstniku Eduard von Gebhardti maal, millega on kõigil huvilistel võimalik tutvuda koguduse pastoraadis kantselei tööaegadel.
Järva-Jaani kogudust külastasid oktoobris sõpruskoguduse St. Tönise esindajad Saksamaalt. Sõprussuhete algataja ja hoidja paruness Helene von Schillingiga oli seekord kaasas dr Hans-Joachim Riechers abikaasaga.
Ühiselt peetud jumalateenistuse järel andsid külalised üle väga erilise kingituse. «Toome teile kingituseks teie kirikust pärit tuntud kunstniku Eduard von Gebhardti maali. See olgu sillaks, mis meie kogudusi ühendab,» sõnas Hans-Joachim Richers.
Viie aasta tagune soov sai teoks
Kingituse idee autoriks on St. Tönise koguduse õpetaja Renz Schaffer, kes 2003. aasta novembri alguses meie kogudust külastades tundis kurbust, et pastoraadis ei ole ühtegi kunstniku originaalteost. Tema soov oli seda olukorda muuta.
Helene von Schilling kõneles baltisaksa naiste koosviibimisel Järva-Jaanis pastori pojana 1838. aastal sündinud kunstnikust ja ka õpetaja Schafferi soovist. Üritusel osalenud proua Sabine Wengst andis teada, et tal on kaks Eduard von Gebhardti originaalteost ning ta on valmis ühte neist müüma. «Ma annan maali meelsasti ära, sest see läheb ju koju,» sõnas proua Wengst.
St. Tönise kogudus kogus annetusi maali ostmiseks ning restaureerimiseks. Septembriks oligi maal oma uues raamis valmis toimetamiseks kunstniku sünnipaika. Kahjuks ei ole teada maali pealkiri, küll aga on tegemist kunstniku originaalteosega, mis tõenäoliselt visandatud Itaalias.
Üheskoos maalil kujutatut lahti mõtestades jõudsime järeldusele, et tegemist võib olla Kaana pulma looga Uuest Testamendist, kus Jeesus tegi oma esimese imeteo, muutes vee veiniks. Maalil eristub esiplaanil selja tagant kujutatud rohelise kuuega mees, kes tõenäoliselt on kunstnik ise.
Koostöö jätkub
Järva-Jaani vallavanem Toomas Põldma tänas St. Tönise kogudust kingituse eest. «Kingitud maalil on eriline tähendus nii koguduse kui ka kogu valla jaoks. Loodan, et kunstiteost võivad siia pastoraati vaatama tulla kõik huvilised lähedalt ja kaugelt,» sõnas ta.
Maaliga on huvilistel võimalik tutvuda Järva-Jaani koguduse pastoraadis kantselei tööaegadel teisipäeviti, neljapäeviti ja pühapäeviti või ette helistades. Samuti on Järva-Jaani gümnaasiumi õpilastel baltisaksa kunsti tunni raames võimalus tulla ja vaadata Eduard von Gebhardti originaalteost.
Koosviibimisele järgnes meie koguduse nõukogu koosolek külalistega, kus härra Riechers tundis elavat huvi koguduse ja valla elu ning tegevuse vastu. Arutleti koostöövõimaluste üle. Järva-Jaani koguduse delegatsioon on oodatud vastukülaskäigule Tönisvorsti ning loodetavasti saab teoks ka kahe koguduse ühine noortelaager.
Oleme tänulikud St. Tönise kogudusele koostöö ja toetuse ning väga erilise kingituse eest. Kunstnik Eduard von Gebhardt on oma maali läbi meile mõistetavamaks ja lähedasemaks saanud.

Katrin-Helena Melder,
Järva-Jaani koguduse õpetaja

  • Eduard von Gebhardt (Franz Karl Eduard von Gebhardt) sündis 16. juunil 1838. aastal Järva-Jaanis pastori pojana. Põhihariduse sai Tallinna Toomkoolis. 1855–1857 õppis Peterburi Kunstiakadeemias. 1875. aastast töötas Düsseldorfi Kuns­ti­akadeemias professorina ning tema heatahtlikul vahendusel pääsesid kunstiõpingutele Düsseldorfi balti ja eesti kunstnikud Tõnis Grenzstein, Paul ja Kristjan Raud, Ants Laikmaa.
    1866. aastal maalis Gebhardt Tallinna Toomkirikule altarimaali «Kristus ristil». Kumus on võimalik näha kunstniku maali «Mäejutlus». Gebhardt suri 3. veebruaril 1925 Düsseldorfis ning on sinna ka maetud.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)