Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kodukabeli seinamaal loob nägemusliku meeleolu

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Usk, lootus, armastus – neid sõnu ja neid mõtteid kätkeb endas üks Tallinnas Maarjamäel asuva kodukabeli seinamaal.

Selle secco-tehnikas maali autoriks on antud valdkonnas pikaajaliste kogemustega kunstnik Eva Jänes. Väikese ruumi üldkujunduse ja altari osa kavandas sisearhitekt Aate-Heli Õun.
Eramu kuulub Jüri Ehasalule, mehele, kes kiriklikes ringkondades ilmselt tutvustamist ei vaja. Üldsuse huvides olgu siiski öeldud, et tegu on Eesti Vabariigi esimese iseseisvuse aegse laevafirma omaniku pojaga, tunnustatud juristi ja majandusmehe, Valgetähe ja EELK Teeneteristi ordeni kavaleriga, kes pikki aastaid tegutses Maalehe ja praegu Eesti Kiriku nõukogu esimehena. Ta on tuntuks saanud ka oma mitmete ulatuslike heategevuslike ettevõtmistega.

Alfa ja oomega
Esindusliku eramu seintel on koha leidnud paljude eesti kunstnike maalid ja joonistused, alates Viiraltist ja Reindorffist kuni Arraku ja Laurentsiuseni. Nüüd lisandus siia ka monumentaalkunsti žanrisse kuuluv teos – palvetoa seinamaal.
Eva Jänese sõnul tajus ta kogu tööprotsessi jooksul tellija täielikku usaldust ja respekti, ka siis, kui ta otsustas esialgsest kavandist mõneti kõrvale kalduda.
Maali kompositsioonile annab tugeva rütmilise aluse sümbolkujundite alfa ja oomega suurejooneline põiming. Algus ja lõpp, lõpp ja algus.
Oomega ümarkaare sisse on paigutatud Kolgata grupp. Eks ole ju Kristus ristipuul valdavaks kujundiks ka Eestimaa kirikute altarimaalidel. Ent teisalt võiks ju küsida, kas me oma kodukabelis ikka tahaksime päevast päeva näha ja kaasa elada kannatustele, teades küll nende üllast eesmärki. Pigem mitte.
Ja Eva Jänese käsitluses ei mõjugi Kolgata grupp raskelt ega ängistavalt. Hoopis vastupidi. Figuuride kergus, maalimislaadi õhulisus, pehmus, koloriidi heledus ja helgus loob nägemusliku meeleolu.

Sisukas kunstiteos
Kõik maine, murelik ja haigettegev on jäänud seljataha. Käes on vabanemise, piiride ületamise, ülestõusmise hetk. Pangem tähele, et ka Kristuse ülakeha on katkestanud (maise) kaare, ulatudes sellest kõrgemale, lõpust (oomegast) kaugemale, sügavsinisesse lõputusse.
Tähenduslikke vihjeid on veelgi. Maali geomeetrilist (alfa ja oomega) ja maalilist (Kolgata grupp) osa ühendab üks esmapilgul märkamatuks jääv kujund – pehmelt tervikusse sulanduv kaheksakand (Muhu mänd), meie (ja mitte ainult meie) rahvakunsti armastatuim kujund. Sama delikaatselt lisandub tervikusse ka ülalmainitud tekst: usk, lootus, armastus.
Sündinud on sisukas kunstiteos, mis pakub nii visuaalset naudingut, mõtteainet kui ka hingepidet.
Jüri Ehasalu kodukabeli pühitses advendiaja esimesel pühapäeval sisse peapiiskop Andres Põder.
Maire Toom