Slava Ukraine
Esileht » Online » Online artiklid »

Kirikutes tähistati ülestõusmispüha

12.04.2009 | | Rubriik: Online artiklid

 

 

 

Eesti kirikutes toimusid täna jumalateenistused, katoliiklased ja Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku kogudused aga tervitasid ülestõusmispüha juba eile hilisõhtul.

Kristlik maailm tähistab täna esimest ülestõusmispüha. Meie vaimulikud kutsuvad inimesi üles toetuma rasketel aegadel enam vaimsetele väärtustele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Enne keskööd süütavad katoliiklased paasaküünla. On väga vana tava, et kristlased kogunevad ületõusmispühade eelõhtul.

"Piibel ütleb meile, et naised, kes käisid Kristuse haua juures, olid esimesed tunnistajad, ja juba väga vara hommikul nad käisid seal. Mis kell täpselt toimus Kristuse ülestõusmine, seda meie ei tea. Kristus elab lootustes ja seetõttu on see selline väga ilus öine teenistus," ütles Eesti Katoliku Kiriku piiskop Philippe Jourdan.

Kesköise ristikäiguga tervitab ülestõusmispüha õigeusukirik. Mitmed Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku kogudused peavad ülestõusmispüha uue kalendri järgi – ühel ajal luterlaste ja katoliiklastega. Ristikäik sümboliseerib varahommikust tulekut Kristuse hauale.

Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku metropoliit Stefanus ütleb, et Kristuse ülestõusmine puudutab igaüht, sest millised ka ei oleks raskused, võidavad armastus ja tarkus.

"Täna on kõik saanud üheks: taevas, maa ja koguni surmavald," rääkis metropoliit Stefanus. "Pimedus on võidetud, isegi kui tänapäeva maailmas on see endiselt vägev, nii vägev. Valgus paistab pimeduses ja pimedus ei ole seda omaks võtnud. Jah, Kristus on tõesti üles tõusnud."

Öised teenistusi pidasid ka mõned Tallinna luteri kirikud, kuid suurem osa luteri koguduste liikmetest tuli kirikusse hommikul. Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) Tallinna Jaani kirikus oli eile, vaikse laupäeva õhtul ristimine.

"See on väga vana traditsioon – ligi 2000aastane traditsioon vaikse laupäeva öösel enne ülestõusmispüha astuda uude ellu, anda end jumala kätesse uude ellu," ütles EELK Tallinna praostkonna praost, Jaani koguduse õpetaja Jaan Tammsalu. "Ja see elu on väga pikk. Igavene. Loodetavasti."

Kõige vanem, keda Jaani kirikus eile õhtul ristiti oli 86aastane.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)